Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Tarafsız Avrupa” cuntacı Sisi’nin tarafında

Türkiye hakkında yaptığı yanlı haberlerle bilinen Batı gazeteleri, Mısır’da diktatör Sisi’ye karşı başlayan ayaklanmaya göz yummayı tercih etti. Sisi ile yakın ilişkilere sahip Yunanistan ve Güney Kıbrıs’tan tabiri caizse çıt çıkmıyor.

Batuhan Gülşah
“Tarafsız Avrupa” cuntacı Sisi’nin tarafında

Batı medyasının Türkiye karşısında tutunduğu taraflı tavır, Mısır’da diktatör Sisi karşısında patlak veren protestolara yaklaşım biçiminde de aynen ortaya çıktı. Seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi’yi devirerek iktidara gelen Sisi liderliğindeki askeri cunta, 2013’ten bu yana ülkeyi yönetiyor.

Mısır’ın başkenti Kahire, İskenderiye, Şarkiyye, Dumyat ve Suveyş’te Ehli ve Zamalek futbol takımları arasında önceki gün oynanan süper kupa maçının ardından eylemler yapıldı. Görgü tanıklarına göre, yüzlerce eylemci 25 Ocak Mısır devriminin simgesi haline gelen başkent Kahire’deki Tahrir Meydanı’na kısa bir süreliğine girerek yönetim aleyhinde slogan attı.

Ancak demokrasi, insan hakları gibi kuşağa hoş gelen ifadeleri dilinden düşürmeyen Avrupa’da ne Avrupa Birliği’nden ne de Batı basın yayın organlarından halkın diktatör rejimine karşı ayaklanması hakkında ses çıkmadı.

İstikrar çarpıtması

Sisi rejimiyle geçtiğimiz 1 yıl içinde Akdeniz’de ülkemiz karşıtı pek çok ortaklık antlaşması imzalayan Yunanistan-Güney Kıbrıs ikisinde de çıt çıkmıyor. PKK/YPG’nin terör eylemlerini “demokrasi mücadelesi” diye adlandırarak Türkiye’yi “insan hakları düşmanı canavar” gibi gösteren iki ülke medyası, Mısır’da askeri cuntadan kurtulmak isteyen halkın çığlığına da göz yumdu. Mısır ve İsrail ile “istikrar ortaklığı” diye tanımladıkları yakın ilişkilere sahip iki ülke medyası, İsrail’in bölgede çıkarına olmayan sorunlara karışmama siyasetini tercih ediyor.