Son Dakika

Tarihi misyona dönüşüm adımları

Suriye’de, Irak’ta, Afrika’da, Arap Yarımadası’nda tarihi hamilik rolünü üstlenen Türkiye, Katar ve Somali’de bu politikasının meyvesini aldı.
Tarihi misyona dönüşüm adımları

Doha’da 2. Türk askeri üssünün konuşlandırılması kararıyla TSK körfezin en stratejik gücü olurken Sudan’da kurulan istikrar masasında Ankara da yer alacak.

Son dönemde Suriye, Irak, Filistin, Somali ve Sudan’da yaptığı hamlelerle tarihi misyonunu yeniden üstlenen Türkiye, Katar’da ikinci bir askeri üs inşa ederek, bölgedeki ağırlığını hissettirmeye başladı. 

Darbe ile sarsılan Sudan’da devreye giren Türkiye, tarafları masaya oturtarak ülkenin normalleşme sürecinde katkıda bulundu.

Katar’a yeni üs

Katar’a ilk askeri üssünü 2015’te açan Türkiye sonbaharda ikinci askeri üssün açılışını yapmaya hazırlanıyor. ABD güdümündeki Suudi Krallığı, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn gibi ülkelerin aksine Katar’a zor gününde el uzatan Türkiye, bölgedeki etkisini artırmaya devam ediyor.

Türkiye’nin, Katar’a ikinci askeri üs kurması ise bölgedeki dikta rejimlerini açık bir şekilde rahatsız ediyor.

Yakında açılacak

Türkiye’nin bölgedeki askeri kabiliyetini arttıracak olan yeni üsle birlikte bölgedeki Türk askerinin sayısında da belli bir artış gerçekleştirilecek.

İnşaatı bitirilen üssün önümüzdeki aylarda Katar Emiri Temim bin Hamed es-Sani ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacağı gelen bilgiler arasında.

Körfez’de tepki büyük!

Bahreyn Dışişleri Bakanı Khalid el-Khalife, Körfez diktalarının Türkiye’nin faaliyetlerinden duyduğu rahatsızlığı açık bir dille ortaya koydu. ABD’nin Bahreyn, Suudi Krallığı ve BAE’deki üsleri olduğu unutan veya hatırlamak istemeyen el-Khalife, sosyal medya üzerinden “Katar bizden değildir” mesajı paylaştı. Körfez sermayesinin desteklediği sosyal medya trolleri de Katar’ın Türkiye tarafından işgal edildiğini öne sürerek iftira kampanyası başlattı.

Sudan’da tarafları masaya oturttu

Öte yandan, BAE, Mısır gibi ülkelerin desteği ile Sudan'da 11 Nisan’da gerçekleştirilen darbeden sonra ülkeyi normalleştirme adımları hızlandı. Askerler ve muhaliflerin oluşturduğu Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri'nin üzerinde uzlaştığı, geçiş dönemi hükümetinin nasıl oluşacağı- nı ve yetkilerini belirleyen anayasal metin için nihai imzalar yarın atılıyor. Türkiye de imzaya davet edilen ülkeler arasında. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, "Türkiye olarak elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz" dedi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.