Son Dakika

Terör örgütlerinin ‘Federal Devlet’ pazarlığı

Türkiye ve bazı ülkeleri terörle işbirliği gerekçesiyle yaftalayan ancak dünyada akan kan ve kaosun mimarı terör devleti Uzak Batı ülkesi Amerika’nın Dışişleri Bakanlığı heyeti, terör örgütü PYD/PKK’nın Suriye’de işgal ettiği bölgeyi ziyaret etti.

Terör örgütlerinin ‘Federal Devlet’ pazarlığı

Neşat Ergül/İSTANBUL

Max Martin başkanlığındaki ABD Dışişleri Bakanlığı heyeti, PYD/PKK’nın eşbaşkan yardımcısı Aldar Halil, Kandil’den gelen örgüt elebaşları Fevze Yusuf ve Bedran Ciya Kürt ile bir görüşme yaptı.

Görüşmede terör örgütü mensupları, Amerika’dan gelen Dışişleri Bakanlığı heyetindekilere Suriye’de federal sistem kurulması taleplerini iletti.
Heyet daha sonra Aynularab’a (Kobani) geçerek, PYD/PKK’nın paravan örgütü SDG’nin komutanı Şahin Cilo kod adlı Ferhad Abdi Şahin ile toplantı yaptı.

HARAP ETTİKLERİ ŞEHRİN İNŞASINI GÖRÜŞTÜLER

ABD heyeti, terör örgütünün Rakka’nın yönetimini sivillerdeymiş gibi göstermek amacıyla kurduğu Rakka meclisi üyeleriyle de bir araya gelerek, harabeye dönen kentin yeniden inşasını görüştü.

Kandil kadrosunun öne çıkan isimlerinden Cilo, PYD/PKK adına uzun süredir silahlı eylemleri yönetiyor. Amerikalı yetkililer saha operasyonlarını, büyük ölçüde Cilo üzerinden yürütüyor.
Suriye’de bir süre terör örgütü PYD/PKK’nın paravan kuruluşu SDG’nin sözcülüğünü yaptıktan sonra bölgeden kaçan Talal Silo, “Cilo ile ABD yönetimi arasında tam bir koordinasyon olduğunu” söylemişti.

Martin, ABD’yi Türkiye ve Rusya’nın inisiyatifiyle düzenlenen Astana toplantılarında temsil eden Amerikan heyetinde yer almış ancak son toplantıya katılmamıştı.

ÖYLECE ÇEKİP GİTMEYECEKLER

Suriye’nin güneyinde üsleri bulunan ABD, PYD/PKK’nın Suriye kolu YPG’ye daha önce yüzlerce TIR silah göndermişti. Hatta aynı kamyonla YPG ve DAEŞ’e de silah gönderdiği tescillenmişti. Pentagon’un Cerablus’tan Irak sınırına kadar olan bölgede açıklanandan çok daha fazla askeri gücü olduğu tahmin ediliyor.

‘Kuduz köpek’ lakaplı ABD Savunma Bakanı James Mattis, geçtiğimiz aylarda “Öylece çekip gitmeyeceğiz. Askeri savaşı verdikten sonra geri kalanlara ‘iyi şanslar’ diyemeyiz” sözleriyle yeni planın ipuçlarını vermişti.

Yorumlar