Son Dakika

Terörist öldürdü suçlu yine Erdoğan

Yunan medyası, Türkiye ve Erdoğan karşıtlığında yine sınır tanımadı. Ayasofya’yı kiliseye çevireceğini yazan Yeni Zelandalı teröristin temsil ettiği zihniyeti eleştiren Başkan Erdoğan’ı “provokasyon” ile suçladı.
Terörist öldürdü suçlu yine Erdoğan

Yeni Zelanda’daki İslam düşmanları, cuma namazı esnasında Christchurch kentindeki iki camiye düzenlenen, 49 kişinin şehit olduğu terör saldırısı, tüm dünyada ana gündem oldu. Saldırıyı gerçekleştiren terörist, saldırı öncesi 74 sayfalık bir manifesto yayınlayarak Türkiye ve Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tehdit etmişti. Bu manifestoda Türkiye karşıtı pek çok ifadeye başvuran 28 yaşındaki terörist, silahına yazdığı TOURKOFAGOS yani Yunanca’da “Türk
yiyici” anlamına gelen kelimeyle Yunanistan basınında geniş yankı buldu. Hemen hemen bütün basın yayın organları, teröristi bu şekilde isimlendirmekten çekinmezken bu kadarla da yetinmedi. Aynı yunan medyası aynı zamanda böylesine insanlık dışı bir saldırıyı Erdoğan karşıtı haberlere de malzeme yaptı.

IRKÇILARDAN FARKLARI YOK

Terörist, manifestosundan Ayasofya’yı kiliseye çevirerek İstanbul’daki tüm minareleri yıkacaklarını yazmıştı. Bu ifadelerin temsil ettiği zihniyete Gaziantep’teki mitingde cevap veren Erdoğan, “Bu halk var olduğu sürece Ayasofya kiliseye çevrilmeyecek” demişti. İşte pek çok Yunan gazetesi ve haber sitesi, bu ifadelerin “Provokasyon” olduğunu öne sürdü. Yunan medyası, Ayasofya’nın kilise olmayacağını dile getirmeyi “provokasyon” olarak tanımlayarak sözde “Erdoğan’ın gerçek niyetini de açığa çıkardı” yorumlarıyla kendi okuyucusunu provoke etmekten geri durmadı. Türkiye karşıtı propaganda ses getirdiği için bu yolu kullanan Yunan basın yayın organlarının ezici çoğunluğu, konu Türkiye olunca Yunan ırkçıları aratmayacak bir tutum içerisine giriyor. İstanbul’un gerçek adının Konstantinopolis olduğu, Ayasofya’nın kiliseye çevrilmesi gerekliliği türü klasik Yunan sağı paylaşımları, kendini “merkez sağ/ sol” olarak tanımlayan gazetelerde sıklıkla görülüyor.

Tourkofagos canisi

Yunan komutan Nikitaras Stamatelopulos, Osmanlı’ya karşı Mora Yarımadası’nda başlayan Yunan isyanında öne çıkan isimlerdendi. 24 Nisan 1821 günü Doliana adlı köy çevresinde yapılan savaşta sayıca az olmalarına rağmen çok sayıda Türk öldürerek bölgeyi kontrol altına aldığı için kendisine “Türk yiyici” anlamına gelen bu isim verildi.

 

 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.