Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Teröristler tüm insanlığın düşmanı’

'Teröristler tüm insanlığın düşmanı'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye’de, Türkiye’de, Fransa’da veya Almanya’da olsun, teröristlerin tüm özgür insanların ve tüm insanlığın düşmanı olduğunu söyledi.

Merkel, Sultanahmet’teki terör saldırısına ilişkin Başbakanlık’ta yaptığı açıklamada, Türk makamlarından saldırıda en az 8 Alman vatandaşının öldüğü bilgisi aldıklarını, ancak bu sayının artıp artmayacağının bilinmediğini ifade etti.

Hayatını kaybedenlerden dolayı üzgün olduğunu ve yakınlarına başsağlığı dilediğini belirten Merkel, hayatını kaybedenlerin ailelerinin yalnız olmadığını kaydetti.

Merkel, bu saldırıdan etkilenen Alman vatandaşlarıyla ilgilenmek için Almanya Dışişleri Bakanlığı çalışanlarının Türkiye’de olduğunu bildirdi.

“Erdoğan ve Davutoğlu üzüntülerini aktardı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştüğünü de dile getiren Merkel, Erdoğan ve Davutoğlu’nun Türk hükümetinin ve Türk halkının derin üzüntülerini kendisine aktardıklarını kaydetti.

Terörün bugün İstanbul’u, daha önce de Paris, Kopenhag, Tunus ve bir çok kenti vurduğunu anımsatan Merkel, “Uluslararası terör, hedeflerini farklı yerlerden seçiyor.  Gayesi ise hep aynı: Özgür toplumlardaki hür yaşantımız. Suriye’de, Türkiye’de, Fransa’da veya Almanya’da olsun, teröristler tüm özgür insanların, evet tüm insanlığın düşmanıdır” ifadesini kullandı.

Bakanlar Kurulu olağanüstü toplandı

Merkel, açıklamanın ardından Bakanlar Kurulu’nun olağanüstü toplanacağını, burada kendisiyle birlikte Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in bakanları bilgilendireceğini söyledi.

Ekim ayında Ankara’da 100’ün üstünde kişinin hayatını kaybettiği bir terör saldırı yapıldığını, bugün de İstanbul’un kalbinin ortasında canice bir eylem gerçekleştiğini ifade eden Merkel, “Biz Almanlar tekrar tekrar terörün hedefi olan Türkiye’deki insanları unutmayalım”  şeklinde konuştu.

Merkel, Türk halkıyla dayanışma içinde olduklarını da sözlerine ekledi.

Etiketler