Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Teröristlere sahip çıktı, Türkiye’ye ekonomik yaptırımla tehdit etti!

Teröristlere sahip çıktı, Türkiye’ye ekonomik yaptırımla tehdit etti!

Göreve geldiği günden bu yana Twitter üzerinden dünya siyasetine ön vermeye çalışan ABD Başkanı Donald Trump, Suriye‘den çekilme konusunda skandal açıklamalarda bulundu. 

Twitter hesabından yaptığı açıklamada teröristleri savunan, Türkiye’yi ekonomik yaptırımla tehdit eden Trump, Suriye’den çekilmeye başladıklarını ve 20 millik güvenli bölge kuracaklarını belirtti.

Trump, şu ifadeleri kullandı:

“DEAŞ’ın mülki halifeliğinin kalan az kısmını sert ve birçok yönden vurmaya devam ederken uzun zamandır gerçekleşmesi gereken Suriye’den çekilmeye başlıyoruz. Tekrar toparlanırsa yakınlardaki üslerden tekrar saldıracağız. Kürtler’e saldırırlarsa Türkiye’yi ekonomik olarak mahvedeceğiz. 20 millik güvenli bölge kuracağız. Aynı şekilde Kürtler’in de Türkiye’yi provoke etmesini istemiyoruz. Rusya, İran ve Suriye, ABD’nin doğal düşmanları DEAŞ’ı Suriye’de imha etmesinin uzun dönemde faydalananları olacak. Biz de faydalanacağız ama şu anda askerlerimizi eve getirme zamanı. Sonsuz Savaşları Bitireceğiz.”

KALIN’DAN YANIT GECİKMEDİ

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Trump’ın tehditkar açıklamalarına sosyal medya hesabından yanıt verdi. 

Kalın, Twitter’dan yaptığı açıklamada, terör örgütü YPG/PKK’nın ABD’nin müttefiki olamayacağını belirterek, “Türkiye ABD’den stratejik ortaklık yükümlülüklerini yerine getirmesini ve bunun terör propagandası ile gölgelenmemesini bekliyor. Sayın Donald Trump, Kürtleri ABD’nin terör listesindeki PKK ve onun Suriye kolu PYD/YPG ile eş tutmak ölümcül bir hata. Türkiye teröristlerle mücadele diyor Kürtlerle değil. Kürtleri ve diğer Suriyelileri terör tehdidine karşı koruyacağız.” ifadelerini kullandı.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri