Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Terörizme finans sağlamanın paravanı Bitcoin

Terörizme finans sağlamanın paravanı Bitcoin

Tüm dünya ülkelerinin ana gündem maddesi olan terör örgütlerini maddi olarak destekleyen kişilere karşı mücadele sürerken, terör destekçilerinin, örgütlere para aktarma yolu olarak kullanımı hızla yaygınlaşan sanal para birimlerini seçtiği ortaya çıktı. Merkezi Paris’te bulunan Finansal Eylem Çalışma Grubundan (FATF) konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Sanal para birimleri gibi yeni teknolojiler birçok fayda sağlıyor. Fakat bu faydalarının bir kısmı, bu sanal para birimlerini terörizmin finansmanını gerçekleştiren ve kara para aklama faaliyetleri yürütenler için cazip hale getiriyor” ifadesi kullanıldı.

ABD’den para aktarımı

ABD’de bir kişi geçen yıl 28 Ağustos tarihinde, dijital para birimleri zerindenDAEŞ için yardım topladığı gerekçesiyle tutuklanarak 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı.Bu kişi, 11 Haziran’da sosyal paylaşım platformu Twitter üzerinden dijital para birimlerini kullanarak DAEŞ’e nasıl maddi destek sağlanabileceğine dair paylaşımlar yaptığını kabul etti.

Gizlilik avantajı

2008’deki finans krizinin ardından başta Bitcoin olmak üzere konvansiyonel bankacılık teknikleri ve bilinen resmi para birimlerine alternatif olarak birçok farklı dijital/kripto para birimi geliştirildi.Belli bir devlete ya da bankaya ait olmaması nedeniyle bu tür para birimleri özellikle kendi aralarındaki gönderilerde kullanıcı gizliliği sağlıyor.