Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

TİKA, Polonya Tatarlarını iftarda bir araya getirdi

TİKA, Polonya Tatarlarını iftarda bir araya getirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Polonya’nın Bialystok kentinde yaşayan Tatarları iftarda bir araya getirdi.

Bialystok İslam Kültür Merkezinin bahçesinde düzenlenen iftarın ardından gazetecilere açıklama yapan TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Er, Polonya’da yaklaşık 3 bini Tatar olmak üzere 40 bin Müslümanın yaşadığını belirtti.

Er, ülkedeki üç Tatar İslam Kültür Merkezinde Müslümanların dini eğitimlerine yönelik gönüllü hizmetlerin verildiğini ifade etti.

Er, TİKA’nın daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da ofislerinin bulunduğu ülkelerde iftar düzenlediğini dile getirerek, iftar vesilesiyle Tatarlar ve diğer Müslüman topluluklarla bir araya gelindiğini dile getirdi. 

Tatarların nüfus olarak azınlıkta olduğunu ancak kültürlerini yaşatmak için büyük çaba gösterdiklerini vurgulayan Er, TİKA olarak da Tatarlara her türlü desteği verdiklerini söyledi.

TİKA’nın Polonya’da birçok alanda faaliyetinin olduğunu belirten Er, “Tatarlar kardeşlerimiz, Polonya ile Türkiye arasında kültür köprümüz.” dedi.

“Tatarlar, onları yalnız bırakmamamızı istiyor”

TİKA Başkan Danışmanı Kamil Kolabaş ise ramazan dolayısıyla TİKA olarak farklı ülkelerde iftar verdiklerini anlattı.

Polonya’da, Müslümanların azınlık olmasına rağmen Avrupa’nın tam aksine İslamofobinin olmamasının, burada kucaklanmaları ve özgürce ibadetlerinin yapmasının önemine dikkati çeken Kolabaş, soydaş olmaları dolayısıyla Tatarların ayrı bir önemi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin Polonya’daki Tatarlara önemli katkılarının olduğunun altını çizen Kolabaş, “Tatarlar, Türkiye’den sadece onları yalnız bırakmamamızı talep ediyor.” diye konuştu.

Etiketler