Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Tony Blair, Irak için özür diledi

Tony Blair, Irak için özür diledi

Amerikan haber kanalı CNN’den Fareed Zakaria’ya konuşan Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, 2003’te ABD önderliğinde gerçekleştirilen Irak işgalinde yapılan “hatalardan” dolayı üzgün olduğunu söyledi. Blair, buna rağmen Saddam Hüseyin’i devirdikleri için pişman olmadığını ifade etti.
Blair, “Şunu söyleyebilirim: Aldığımız istihbaratın yanlış olmasından dolayı özür diliyorum zira (Saddam Hüseyin) kendi halkına, başkalarına karşı kapsamlı bir biçimde kimyasal silah kullanmış da olsa, olduğunu düşündüğümüz program bizim düşündüğümüz şekliyle yoktu” dedi.
Blair bu açıklamasıyla dönemin ABD ve İngiliz hükümetlerinin Irak’ı işgâl etmek için bahane olarak kullandıkları ‘kitle imha silahları’ iddialarını kastediyor. ABD ve İngiltere, Saddam Hüseyin rejiminin kitle imha silahlarına sahip olduğunu iddia etmiş ancak sonraki dönemde bu istihbarat raporlarının yanlış olduğu ortaya çıkmıştı.
Blair buna ragmen, “Saddam’ı devirdiğimiz için özür dilemeyi zor buluyorum. 2015’te bile, orada olmamasının olmasından daha iyi olduğunu düşünüyorum” dedi.
Eski İngiltere Başbakanı, “Elbette 2003’te Saddam’ı deviren bizlerin 2015’teki durumda sorumluluğu olmadığını söyleyemezsiniz. Ancak şunu idrak etmek de önemli: Birincisi, 2011’de başlayan Arap Baharı da Irak’ta etkisini gösterirdi, ikincisi, IŞİD aslında Irak’ta değil Suriye’de yükselmeye başladı” dedi.
Blair, günümüzde “savaş suçlusu” olarak adlandırılması konusunda ne hissettiği sorusuna cevaben de, “O zaman doğru olduğunu düşündüğüm şeyi yaptım” ifadelerini kullandı.
ABD önderliğinde gerçekleştirilen ve Saddam’ı deviren işgal Irak’ı kaosa çekmiş; yıllar süren mezhepçi şiddetle beraber El Kaide’nin Irak’taki yükselişiyle sonuçlanmıştı.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!