Son Dakika

TRT’nin Eurovision boykotuna destek

Çocuklara kötü örnek teşkil eden unsurlar gerekçesiyle Türkiye’nin boykotu sürüyor. Haber, Komşu’da da gündem olurken, sosyal medyada yapılan pek çok yorumda Yunanlar’ın da bu karara destek verdiği görüldü.
TRT’nin Eurovision boykotuna destek

Türkiye’nin, Avrupa ülkelerinin en büyük şarkı yarışması olan Eurovision’a yine katılmayacağının sinyalini vermesi Yunanistan’da gündem oldu. Ülkemiz, 2012’den bu yana organizasyonda yer almazken, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, “Şu anda katılmayı düşünmüyoruz. Oylama sistemi gibi gerekçelerimiz var. Bir de kamu yayıncısı olarak, Avusturyalı birinci olan sakallı, etekli, cinsiyet kabul etmeyen, herhangi bir cinsiyeti olduğunu söylemeyen, ‘Aynı anda hem erkeğim hem kadınım’ diyen birini saat 21.00’de, çocukların seyrettiği bir zamanda ben canlı yayımlayamam ki” demişti.

"MUHAFAZAKAR OLDULAR"

Eren’in açıklamaları Enikos, News24/7 gibi büyük haber sitelerinde günün en çok haberleri arasında yerini alırken, Türkiye’nin “gittikçe muhafazakârlaştığı için İslami değerleri ön plana alarak böyle bir tutum sergilediği” yazıldı. İbrahim Eren’in Avrupa Yayıncılar Birliği’ne yönelik olarak söylediği “Siz değerlerinizden saptınız” ifadesi de “Türkiye’nin değişiminin ispatı” olarak gösterildi. Eren, bu sözleri ile “Rise Like A Phoenix” şarkısı ile 2014’te Eurovision’u kazanan Conchita Wurst’un yarışmada yer almasını eleştiriyordu.

YUNANİSTAN'DA DA TARTIŞILDI

Bu habere sosyal medyada yapılan yorumlarda Türkiye’nin tutumuna destek veren Yunanlar’ın hiç de az olmaması dikkat çekiyor. Facebook’ta söz konusu haberlere yapılan pek çok yorumda “Kesinlikle haklılar,” “Doğru karar”, “kadın mı yoksa erkek mi belli değil”, “Çocuklara kötü örnek oluşturuyor” türü destek mesajları yazıldı. 2014 yılında söz konusu şarkıcının tartışmalı görünümlüyle birincilik elde etmesi, Yunanistan’da da çok tartışılmıştı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.