Son Dakika

Trump görevden alınabilir!

ABD’de Trump’ın Rusya ile olan ilişkileri gündeme oturdu. ABD Adalet Bakanlığı, Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerini etkilediği iddialarına ilişkin soruşturmayı yürütmek üzere özel yetkili savcı atadı.

Trump görevden alınabilir!

ABD Başkanı Donald Trump’ın Rusya ile olan ilişkisi başına bela oldu. Kampanya sürecinde danışmanlarının tam 18 kez Rusya ile temasa geçtiği bildirilen Trump’ın Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey’den eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkında Rusya ile ilişkilerinden dolayı açılan soruşturmanın kapatılmasını istediğinin ortaya atılması ise ABD gündemine oturdu. Trump soruşturmayı yürüten FBI Başkanını görevden alarak üzerinde toplanan şaibeleri arttırdı. Trump’ın son olarak Rusya Dışişleri Bakanı Ser
gey Lavrov ile görüşmesinde İsrail’den gelen çok gizli bir istihbaratı paylaştığı iddia edilmiş, Trump da iddialar üzerine bir açıklama yaparak kendini savunmuştu.

AZLEDİLMESİ GÜNDEMDE

İddiaların oldukça ciddi olması Trump’ın soruşturmaya müdahale etme çabaları azil sürecinin başlatılmasına sebep olabilir. Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Üyesi Justin Amash, ‘’New York Times’ın haberinin doğru çıkması halinde Trump’ın Comey’den soruşturmayı durdurmasını istemesinin azil sürecinin başlatılması için yeterli zemini oluşturdu mu’’ sorusuna “Evet” cevabını verdi.

ADALET BAKANLIĞI SORUŞTURMAYA SAVCI ATADI

ABD Adalet Bakanlığı’nın, Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerini etkilediği iddialarıyla ilgili soruşturmanın başına eski Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Robert S. Mueller’i atadığı bildirildi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Adalet Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein, atamaya ilişkin olarak Rosenstein, “Kararım, suç işlediğine dair bir bulgu veya herhangi bir yargılamanın kesinleştiği demek değil. Böyle bir karara varmadım. Verdiğim karar, olağan dışı koşullar, halkın konuyla ilgili merakı, bu soruşturmayı normal hiyerarşi zincirinden belirli ölçülerde bağımsız olacak bir kişinin yetkisine bırakmaktır” ifadelerini kullandı.

AZİL SÜRECİ ÜÇ BAŞKANA KARŞI İŞLETİLDİ

ABD Anayasası’na göre Kongre, Başkanın “ABD’nin düşmanı olan bir ülkeye yardım etmek olarak tanımlanan “ihanet”, siyasi fayda karşılığında para ya da hediye kabul etmeyi içeren “rüşvet” ve yasalarda kesin bir tanıma yer verilmeyen “ağır ve vahim suç” işlemek ya da “başka kötü davranışta” bulunmak” gibi suçlardan en az birinde suçlu olduğuna kanaat getirirse azil süreci başlıyor. ABD’de daha önce 1868 yılında Andrew Johnson, 1972’de Cumhuriyetçi Başkan Richard Nixon ve Bill Clinton için azil süreci başlatıldı. Fakat adı geçen başkanlardan hiçbiri azledilmedi.

Yorumlar