Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Trump imzalı İsrail’in yeni haritası ortaya çıktı

Trump imzalı İsrail’in yeni haritası ortaya çıktı

Suriye’ye ait Golan Tepeleri’ni 1967’de işgal, 1981’de ilhak etmiş İsrail’in egemenliğinde gösteren yeni ABD Dışişleri haritası piyasaya çıktı. Koalisyon hükümeti kuramayıp erken seçim ilan etmek zorunda kalan Netanyahu’ya, Kushner’in hediye olarak getirdiği haritaya, Trump, imza atıp Golan’a işaret eden ok çizerek ‘hoş’ yazmış.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘seçim hediyesi’ diye nitelenen kararları sayesinde 9 Nisan’da sandıktan birinci çıkan İsrail Başbakanı Binyamin (Bibi) Netanyahu, koalisyon hükümeti kuramayıp erken seçim ilan etmesinin ardından yine aynı can simidine sarıldı.

İsrail’in yeni haritası

Sputnik’in haberine göre Perşembe gecesi televizyona çıkan Netanyahu, Trump’ın mart ayında ‘Golan Tepeleri üzerinde İsrail egemenliğini tanıması’ sonrası, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı yeni İsrail haritasını tanıttı.

Netanyahu, İsrail işgali altındaki Tepeler’i İsrail’in parçası olarak gösteren haritaya Trump’ın imza atmakla kalmayıp Golan’a işaret eden ok çizdiğini ve ‘hoş’ yazdığını gururla gösterdi.

Kushner’dan Trump imzalı hediye

Haritanın Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner’in hediyesi olduğunu söyleyen İsrail lideri şunları söyledi:

“Golan Tepeleri’ni İsrail egemenliği içine alan güncellenmiş haritayı bana Jared Kushner getirdi. İşte burada Başkan Trump’ın imzası ve şuraya da ‘hoş’ yazmış.”

Trump 27 Mayıs’ta da İsrail’in iç politikasına doğrudan müdahil olan bir tweet atmıştı:

“İsrail’de koalisyon hükümeti kurulması işlerinin hallolacağını ve Bibi ile benim Amerika ile İsrail arasındaki ititfakı her zamankinden daha güçlü yapmaya devam edeceğimizi umuyorum. Daha yapacağımız çok şey var!” 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri