Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Trump imzayı attı: TikTok ve WeChat ile ortak iş yasaklandı | Ulusal güvenlik vurgusu!

Dünyada da tartışma konusu olan ve her geçen gün ülkeleri ve toplumlara sızdırdığı kişisel veriler nedeniyle rahatsızlık veren Çin malı uygulamalar TikTok ve WeChat için ABD Başkanı Trump yeni bir adım attı. Ulusal güvenlik meselesi olduğu ifade edilen uygulamaların yasaklanması konusuna ortak iş birliği yapılaması yasağı da Trump'ın imzaladığı iki yeni kararname ile eklenmiş oldu.

Trump imzayı attı: TikTok ve WeChat ile ortak iş yasaklandı | Ulusal güvenlik vurgusu!

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’li kişi veya kuruluşların Çinli şirketlere ait sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat ile herhangi bir iş yapmasını yasaklamaya yönelik 2 kararname imzaladı.

Her iki uygulama için ayrı ayrı yayımlanan kararnamelerde, Çinli şirketler tarafından geliştirilen mobil uygulamaların ABD’de yayılmasının ülkenin ulusal güvenliğini, dış politikasını ve ekonomisini tehdit etmeye devam ettiği belirtildi.

ULUSAL GÜVENLİK VURGUSU

Kararnamelerde, ABD’nin TikTok ve WeChat’in sahiplerine karşı ulusal güvenliği korumak için agresif önlemler alması gerektiği vurgulandı.

ABD’de kişi veya kuruluşların TikTok ve WeChat ile herhangi bir işlem yapmasının önüne geçmeyi öngören kararnamelerin 45 gün sonra yürürlüğe gireceği kaydedildi.

ABD’DE YASAKLAR!

Trump, 3 Ağustos’ta yaptığı bir açıklamada, ABD’deki kolu herhangi bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’u 15 Eylül’de yasaklayacaklarını açıklamıştı.

Güvenlik endişeleri nedeniyle TikTok’un Çin’in kontrolünde olmasını istemediklerini vurgulayan Trump, Microsoft ya da bunun gibi büyük bir ABD merkezli firmanın TikTok’un ABD kolunu alması gerektiğini belirtmişti.