Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Trump’tan skandal karar | Göçmenlerden DNA örneği toplatacak

ABD Başkanı Trump'ın yasa dışı göçmenlerden ve sığınmacılardan DNA örnekleri toplamayı planladığı bildirildi.

Trump’tan skandal karar | Göçmenlerden DNA örneği toplatacak

ABD Başkanı Donald Trump, yine skandal bir kararla tartışmaların odağına oturdu. Trump yönetiminin yasa dışı göçmenlerden ve gözaltına alınan sığınmacılardan DNA örnekleri toplamayı planladığı ve söz konusu uygulamayı bugün hayata geçireceği bildirildi.

FBI’IN VERİ TABANINA İŞLENECEK

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, toplanan DNA örneklerinin FBI’a ait veri tabanına ekleneceği ve suçluların aranması için kullanılacağı belirtildi. Bakanlık tarafından bugün başlatılması beklenen yeni uygulama kapsamında, resmi sınır noktasından geçiş yapan ve geçici olarak gözaltında tutulan tüm göçmenlerden DNA örneği alınacak.

14 YAŞ ALTI MUAF

AP’ye konu ile ilgili konuşan hükümet kaynakları, ABD’de yasaya uygun şekilde oturum izni alan, ABD’ye yasal olarak giriş yapan kişilerin ve 14 yaşın altındaki çocukların uygulamadan muaf tutulacağını belirtti. Uygulama ile beraber ABD hükümeti, yüz binlerce göçmenin biyometrik kaydını veri tabanında saklayacak.
Trump yönetimi yeni uygulama sayesinde yasa dışı göçmenlerin ve sığınmacıların işlediği suç dosyalarını kolayca çözebilmeyi hedefliyor.