Son Dakika

TSK Afrin’i bombaladı BAE, Mısır ve Suudiler’den ses geldi

İslam coğrafyasındaki fitnenin kaynağı haline gelen Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Suudi Arabistan TSK’nın Afrin’e yönelik başlattığı operasyondan rahatsız oldu. IKBY ise Afrin’e yardıma hazır olduklarını bildirdi.

TSK Afrin’i bombaladı BAE, Mısır ve Suudiler’den ses geldi

Türkiye’nin “Teröre sıfır tolerans” parolası ile terör yuvası Afrin’e yönelik başlattığı “Zeytin Dalı” operasyonu emperyalistleri endişelendirdiği kadar, yerel işbirlikçilerini de telaşlandırdı. Rusya operasyona ilişkin Suriye rejimi üzerinden endişelerini dile getirirken, ABD’liler ise Pentagon’dan yapılan açıklama ile operasyonun uzamaması gerektiğini bildirdi. Terör örgütü PKK’ya yönelik desteklerini esirgemeyen iki emperyalist gücün yanı sıra Fransa da BMGK’yı Afrin gündemli toplantıya çağırdı.

Sisi PKK’nın yanında

Bölgedeki vekalet savaşlarında Türkiye’nin yer almasını istemeyen emperyalistlerin yereldeki işbirlikçileri de Afrin Operasyonu’na tepki gösterenler arasında yerini aldı.

Mısır’da 2013 yılında darbe ile yönetimi ele geçiren Abdülfettah El-Sisi yönetimi, Türkiye’nin güney sınırındaki terör tehdidini yok etmek için başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’na tepki gösterdi. Sisi yönetimi, harekatı “Suriye’nin egemenlik haklarına müdahale” olarak gördüğünü söyledi. Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan skandal açıklamada, “Suriye’nin egemenlik haklarına yapılan yeni bir ihlal” ifadelerine yer verildi.

BAE’den “Zeytin Dalı” tepkisi

Son dönemde Türkiye'ye yönelik düşmanca tavrından vazgeçmeyen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de Zeytin Dalı Operasyonu'na tepki göstererek şaşırtmadı. Harekatı BAE'nin Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Afrin'de gerçekleştirilen operasyonun Arapların güvenliğine tehdit oluşturacağını belirtti. Karakaş, »Afrin'i çevreleyen gelişmeler, Arap ulusal güvenliğini gerçekçi ve çağdaş bir temelde yeniden kurmanın ve onarmanın önemini bir kez daha doğrulamıştır, aksi taktirde birliğin olmaması durumunda Arap ülkeleri yol geçen hanı oluyor.” dedi.

İşgal altındaki bölgelerin imarı Suudilerden

Öte yandan Suudi Arabistan’ın ABD öncülüğünde terör örgütü PKK’yla yakınlık kurduğu biliniyor. Suudi Arabistan’ın yarı resmi medya organlarından “Ukaz” gazetesi, terör yuvası Kandil’e giderek PKK’lılara mikrofon uzatmıştı. Terör örgütünün reklamını yapan Suudiler diğer yandan ABD gözetiminde terör örgütü DAEŞ’ten, bir diğer terör örgütü PKK’ya el değiştiren Suriye’nin Rakka kentinin yeniden inşası için 1 milyar dolarlık bütçe ayırdığını açıklamıştı.

IKYB PKK’ya yardım etmeye hazır!

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) partisinin politbüro üyesi Mala Bahtiyar, IKBY’nin Zeytin Dalı Harekatı’nın başladığı Afrin’deki PKK’lılara, TSK’ya karşı koymaları için destek birlikleri göndermeye hazır olduğunu söyledi. Gazetecilere konuşan Bahtiyar “Bölge ülkeleri, özellikle de Türkiye tavrımızın ne yönde olduğunu biliyor” dedi. Bahtiyar “Mümkün olursa Afrin’e şimdi yardım ederiz. İzin verilirse güçlerimizi göndeririz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar