Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Tunus Nahda Hareketi lideri Raşid El Gannuşi:IŞİD, İslama aykırı bir yapı

Tunus Nahda Hareketi lideri Raşid El Gannuşi:IŞİD, İslama aykırı bir yapı

Tunus Nahda Hareketi lideri Raşid El Gannuşi, İslam’ın demokrasiyle yakın bir bağı olduğunu belirterek, “Sözde, İslam’ı temsil ettiğini söyleyen IŞİD’in, şura kültüründen uzak, tek kişinin diğerlerini yönettiği bir yapı olduğunu görüyoruz, bunun İslam’la hiçbir alakası yok” dedi.
Gannuşi, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Eğitim ve Kültür Komisyonu tarafından düzenlenen “Oku, Dinle ve Yaşa” etkinliği kapsamında, İslam dünyasının gündemine ilişkin değerlendirmeler yaptı.
1 Kasım seçimleriyle elde edilen sonuçların, Arap ülkeleri ve Müslüman coğrafyada bayram havası estirdiğini anlatan Gannuşi, “Pazar günü sadece Türkiye’nin ve Türk milletinin zaferi değil İslam’ın zaferini yaşadık” ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin İslam’ı ve laikliği aynı anda koruyabildiğini belirten Gannuşi, özgürlüklerin bir arada yaşayabileceğini kaydetti. Türkiye’nin Arap ülkelerinde rol model olduğunu yineleyen Gannuşi, “Türkiye’deki laik bir anayasa, İslami bir anayasa olmasa bile İslam’ın rahatça yaşanabildiği bir anayasa var. Özgürlük sizce de bu değil midir? Türkiye’deki demokrasi zaferi umuyorum ki diğer Müslüman ülkeler için de umut ışığı olur” diye konuştu.
IŞİD’in istişare kültüründen uzak barbar bir topluluk olduğuna işaret eden Gannuşi, “Biz, Peygamber Efendimiz’in (SAV) Uhud Savaşı sırasında demokrasi gereği, çevresindekilerin etkisiyle savaşa çıktığını biliyoruz. Yani, İslam demokrasidir… Sözde İslam’ı temsil ettiğini iddia eden terör örgütü IŞİD’in, şura kültüründen uzak, tek kişinin diğerlerini yönettiği bir yapı olduğunu görüyoruz, bunun İslam’la hiçbir alakası yok” dedi.
Arap Baharı’nın gelişiminin bir süre duraksadığını anlatan Gannuşi, Arap ülkelerinde seçimlere katılımın çok düşük olduğunu söyledi. Gannuşi, “Mısır’daki devrim de Arap ülkelerindeki bahar da bitmedi. Mekke’deki putların yıkıldığı gibi, Arap ülkelerindeki tek yönetimler de yıkılacak Allah’ın izniyle. Demokrasiyi biz sadece belli gruplar için değil tüm toplum için istiyoruz” değerlendirmesini yaptı.
MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ise, Tunus Nahda Hareketi’nin Lideri Raşid El Gannuşi’yi ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.
Gannuşi’nin hem Türkiye’de, hem de günümüz dünya siyasetinde oldukça yakından tanınan değerli bir isim olduğunu anlatan Olpak, “Gannuşi’nin uzun yıllar, fikri ve siyasi anlamda verdiği mücadele, gösterdiği kararlılık ve partisinin ve ülkesinin geldiği konum, önemli örnekler içermektedir. Sayın Gannuşi’yi, Tunus’ta ziyaret imkanı bulmuştuk. Daha sonra, 2 defa Türkiye’de, kısa da olsa görüşme imkanımız oldu. Son görüşmemizde, davetimizi kırmayıp, dün akşam, Tunus’tan buraya, MÜSİAD’ın programı için geldiler. Hem kendilerine, hem de birlikte gelen dostları ve çalışma arkadaşlarına, huzurlarınızda özellikle teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmeler de yapan Olpak, “Milletimiz, 5 aylık belirsiz dönemi ve uzlaşmaz görüntü veren siyaset anlayışını reddetmiştir. Milletimizin bu tercihini değerli buluyoruz. İş dünyasının önünün açılması, sosyal hayatta ve demokratik açılımlarda reformların devamı, daha hızlı ve adil işleyen bir hukuk devleti yolunda, birlikte üreteceğimiz sinerjinin de, tekrar yakalandığına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler