Son Dakika

'Türk bayrağının yakılmasında sorumlu kişiler hakkında yasal işlem başlatılsın'

Lübnan'da Türk bayrağını yakan Ermeni militanlara tepki gösteren Beyrut Büyükelçiliğimiz, söz konusu olayın yaşanmasında sorumlu olan kişiler hakkında yasal işlem başlatılmasını talep etti.
'Türk bayrağının yakılmasında sorumlu kişiler hakkında yasal işlem başlatılsın'

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği, Ermeni grupların önceki gün Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta düzenledikleri gösterilerde Türk bayrağının yakılmasını şiddetle kınadı.

Büyükelçiliğin sosyal medya hesabından Türkçe, Arapça ve İngilizce yapılan yazılı açıklamada, 24 Nisan'da Beyrut'ta Ermeni grupların düzenlediği gösteriler sırasında Türk bayrağının yakılması kınandı.

SORUMLULAR HESAP VERSİN

Olaya sert tepki gösterilen elçilik açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: 

"24 Nisan 2019 tarihinde Ermeni grupların düzenlediği protesto sırasında Türk bayrağının yakılmasını şiddetle protesto ediyor ve sorumlular hakkında gerekli yasal işlemlerin başlatılmasını talep ediyoruz."

ÜLKEDEKİ TÜRKMEN TOPLUMUN TEPKİSİ

Öte yandan Lübnan'ın Akkar ve Beka Vadisi'nde bulunan Türkmen toplumunu temsil eden dernek temsilcileri, dost ve kardeş ülkeler arasındaki hukuka aykırı bu davranışa karşı ortak yazılı açıklama yayınladı.

Lübnan ile Türkiye arasındaki tarihi ve güçlü ilişkilerin yanı sıra halklar arasında da güçlü bağların bulunduğuna dikkati çekilen açıklamada, Türkiye'nin siyasi, ekonomik ve sosyal alanlarda daima Lübnan'a destek verdiği vurgulandı.

Lübnan devleti ve halkına desteğini sürdüren ve bazı küçük gruplar tarafından diplomatik usullere aykırı şekilde gerçekleştirilen bu tür eylemlere sabır gösteren Türkiye'ye teşekkür edilen açıklamada, önceki gün Beyrut'ta düzenlenen gösteri sırasında yaşanan bu olayın sorumluları hakkında gerekli işlemlerin yapılması çağrısında bulunuldu.

Beyrut'ta önceki gün düzenlenen gösteride Türk bayrağına karşı yapılan saygısız davranışa bir tepki de Lübnan'ın kuzeyindeki Türkmen köyü Kavaşra'dan geldi.

Türk ve Lübnan bayraklarının taşındığı gösteride, Türk bayrağına sahip çıkılarak iki ülke arasındaki dost ve kardeşliği destekleyen bir duruş sergilendi. 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.