Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türk üniversitelerinin başarısı kıskandırdı

Batuhan Gülşah
Türk üniversitelerinin başarısı kıskandırdı

Türk üniversitelerinin uluslararası çaptaki yükselişi sürüyor. Bu durum, Türkiye’yi kendine rakip gören ülkelerde yakından takip ediliyor. Söz konusu ülkelerden biri de Yunanistan. Gerek coğrafya gerekse tarihsel nedenlerden ötürü Türkiye ile çekişme içerisindeki olan ancak mali meselelerde işlerin iyi gitmediği ülkede, Kathimerini gazetesinin yayınladığı haberde dikkat çeken detaylar bulunuyor. Üniversitelerine yabancı öğrenci kabul etme ve dolayısıyla eğitim alanında küreselleşme bazında Türkiye, 2012-17 yılları arasında yüzde 120’nin üzerinde bir atılım yaparak konuk edilen yabancı öğrenci sayısını 38 bin 590’dan 87 bin 903’e çıkardı.

“Türkiye büyük atılım yaptı”

10 yıl önce başlayan ekonomik krizin etkisinden hâlâ çıkamayan Yunanistan ise 2012’de 29 bin 12 öğrenciyi ağırlarken bu rakam 2017’de 23 bin 734’e geriledi. Söz konusu durumu irdeleyen gazete, “Eğitim kurumlarıyla bir araya gelerek milli bir strateji belirlemek, uzun vadeli projeler üreterek yapılan programlara sadık kalınmalı. Eğer bu başarılırsa elde edilen meyveyi Türkiye örneğinde görüyoruz. 5 yılda büyük bir atılım yaptılar” denildi. 

Avrupa ülkesi değiller

Yunanistan’da ise sözü edilen çalışmaların yapılmaması ve krizin eğitim kurumlarının manevra alanlarını büyük oranda kısıtlaması nedeniyle bu kaybın yaşandığı belirtildi. Yabancı öğrenci merkezi olma alanında Türkiye’nin ardından Polonya’nın yaptığı atılım da dikkat çekiyor. 2012’de 23 bin 525 öğrenci ağırlayan ülke, 5 senede bu rakamı 54 bin 734’e çıkarmayı başardı. Türkiye ve Polonya’nın Avro Bölgesi içinde olmaması öğrenciler için ekonomik anlamda daha cazip hâle gelmelerinin sağlarken, bu durumun söz konusu iki ülkenin elini ciddi oranda güçlendirdiği kaydedildi.