Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Türk üssü Suudiler için tehdit

Büşra Kılıç
Türk üssü Suudiler için tehdit

Türkiye ve Katar arasında gelişmeye devam eden ilişkiler ve Körfez ülkelerinin bu durum karşısındaki tutumu Alman “Spiegel online” sitesi tarafından incelendi. 3 bin olan Türk askeri sayısının ikinci askeri üsle beraber 5 bine çıkması beklenirken Türkiye’nin bölgede ağırlığını hissettirmesi ve 8 bin Kara Kuvvetleri mensubu olan Katar’la neredeyse aynı asker sayısına ulaşması Suudiler başta olmak üzere, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi ülkeleri tedirgin ediyor.

Ankara-Doha ilişkisi gelişiyor

Christoph Sydow tarafından kaleme alınan yazıda, Erdoğan’ın Türkiye’nin Orta Doğu’daki etkisini arttırma planına bağlı kaldığını gösterdiğini ve ikinci askeri üssün Türkiye’nin ekonomik çıkarlarını güvence altına alma hamlesi olduğunu belirtti. Suudi Krallığı’nın 2017’de Katar’a yönelik başlattığı abluka girişiminin de başarılı olmadığına dikkat çeken Sydow, “2017 yılının Haziran ayında ablukanın başlamasından bu yana Katar ve Türkiye siyasi, ekonomik ve askeri işbirliklerini istikrarlı bir şekilde artırdılar. Ankara, bölgedeki yalıtılmış körfez emirliğinin en önemli ortağı oldu” yorumunda bulundu.

30 bin Katarlı Türkiye’ye geldi

Türkiye ve Katar’ın Somali ve Libya krizlerinde aktif olarak yer aldığını ve ortak askeri tatbikatlar gerçekleştirdiğini belirten Sydow, iki ülke arasındaki turizmin de geliştiğini belirterek, sadece bu yılın ilk dört ayında 30 binden fazla Katarlının Türkiye’yi ziyaret ettiğine dikkat çekti. Ankara ve Doha’nın bu yakın ilişkisinin Suudiler tarafından dikkatle takip edildiğine vurgu yapan Alman gazeteci, birçok Arap ülkesinin Erdoğan ve Şey Temim’in politikalarından endişe duyduğunu belirterek, Fas ve Ürdün’ün Riyad’dan uzaklaştığını söyledi. Bahreyn’in Suudilere sadık olduğuna dikkati çeken Sydow, Bahyren Dışişleri Bakanı Khalid bin Ahmad Al Khalifa’nın “Katar bizden değil” şeklinde twit attığını belirterek, Türkiye ve Katar’a neredeyse düşman olduğunun altını çizdi.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri