Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye destekli muhalifler ile İdlib’deki guruplar rejime karşı operasyon başlattı

Ceyhun Aşirov
Türkiye destekli muhalifler ile İdlib’deki guruplar rejime karşı operasyon başlattı

Türkiye destekli muhalifler ile İdlib’deki gurupların bir araya gelerek Esed güçlerine karşı başlattığı operasyonda Kefrenbude ilçesi ile Tel Havvaş ve Humeyrat köyleri rejimden alındı.

Muhalif gurupların dün gece Hama Kuzeyinde bulunan Kefrenbude ilçesine yaptığı operasyonda 45’den fazla rejim askeri öldürülürken çok sayıda silah da ele geçirildi. Esed güçlerinin operasyon odasının komutanı Albay Abdul Karim Sulaiman da muhalifler tarafından esir alındı.

                (Esir alınan Albay Abdul Karim Sulaiman)

Hama Kuzeyin’de çatışmalar davam ederken Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerinden İdlib’e askeri sevkiyat yapıyor.

Esed rejiminin 5.kolordusunun komutanı Suhey Hasan Hama’da başlatılan Operasyonlarla ilgili açıklama yaparak muhaliflerin Türk Özel Kuvvetleri tarafından desteklendiğini açıkladı ve Hama’daki kayıplarını TSK’nın muhaliflere verdiği desteğe bağladı.

Hatırlatmak lazım ki, Türkiye ile Rusya arasında Soçi’de varılan çatışmasızlık anlaşmasına rağmen Rejim güçleri, bu ayın başından itibaren düzenlediği geniş çaplı saldırılar ile Hama ili kırsalındaki El Çenabire köyü ve stratejik Osman Tepesi’ni, Kefrenbude ilçesi ve Taş Tepesi’ni, Madik Kalesi beldesi,el Hamra,eş Şeria,Muhacirin ve Tüveyne köylerini ele geçirmişti.

Geçtiğimiz hafta ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Esed güçlerinin saldırıları ile ilgili bir açıklama yaparak “Rejimin saldırıları Soçi Muhtırası’nın açık ihlalidir, Astana ruhuna aykırıdır.’’ diye bildirmişti.