Son Dakika

Türkiye ile alay eden Yunan basını tanzim istedi

Ürünün üreticinden tüketiciye uygun fiyata ulaştığı uygulamayla geçtiğimiz ay “Türkiye’ye komünist rejim geliyor” diye alay edilen Yunanistan’da, önde gelen bir gazete, devleti aracı terörünü engellememekle suçladı.
Türkiye ile alay eden Yunan basını tanzim istedi

Yunanistan’da Türkiye ile ilgili bir propaganda daha elde patladı. Meyve-sebze satışlarında fırsatçılara “Dur” demek için geçen ay uygulamaya konulan tanzim satışları, Avrupa basınında ses getirmiş, özellikle de Yunanistan’da “Türkiye ekonomisi çöktü” şeklinde propaganda malzemesi olmuştu. “İflas etmiş bir ülkeden kesitler” gibi skandal sayılacak derece foto haberlere imza atan Yunan haber sitelerinden biri olan Enikos, ne kadar taraflı haberler yapıldığını tek hamleyle ortaya çıkardı.

ARACILAR KÂR EDİYOR!

Yunanistan’daki tarım ürünlerinin fiyatlandırılması sürecinin 2018’deki gidişatıyla ilgili araştırma yapan Enikos, “Üreticiden fahiş fiyata alınan ürünler, abartılı rakamlarla vatandaşın karşısına çıkıyor. Aracılar yüzde 200-300 kâr oranlarıyla sektörde bulunuyor” diye yazdı.


“DOĞRU TESPİT” YORUMU

Haberde en çok dikkat çeken kısım ise, haber sitesinin devlete getirdiği eleştiri. Durumun 2017’ye kıyasla daha da kötüleştiğinin altını çizen Enikos, “Devletin kontrol mekanizması hiçbir şekilde ortada yok. Denetim olmadığı için aracılar ortalığı boş buluyor, gün geçtikçe kâr marjını daha yukarı çekmeye çalışıyorlar” ifadeleri kullanıldı.


“DEVLET MÜDAHALE ETSİN!”

Tanzim satışları için “iflas” diyen Enikos, haberin sonunda sürece acilen müdahale etmesi için Yunan devletine çağrı yaptı. Komşu’da sosyal medyada paylaşılan yorumlarda da, söz konusu haberin çok doğru bir tespit içerdiğine atıfta bulunuldu. Ancak tanzim satışları geçen ay içinde hayata geçtiğinde Yunan sosyal medya hesaplarında “Komünist rejim hareketleri” benzeri ifadeler kullanılarak Türkiye, Sovyetler Birliği’nin çöküş yaşadığı 1990-91 yıllarındaki haline benzetilmişti.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.