Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Türkiye ile Azerbaycan arasında ‘İttifak devletleri’ oluşturulmalı

Ceyhun Aşirov
Türkiye ile Azerbaycan arasında ‘İttifak devletleri’ oluşturulmalı

Özellikle Azerbaycan’ın Rusya, İran ve Ermenistan ittifakı karşısında bölgede yalnız kalması, bu ‘üçlü’ tarafından toprakların %20’sinin işgal edilmesi ve 30 senedir bu işgalin sürdürülmesi bölgede yıllardır birçok kesim tarafından Türkiye ile Azerbaycan arasında ‘İttifak Devletleri’ (Merkezî Devletler) oluşturulması konusunu gündeme getiriyor. Daha önce de Azerbaycan Bağımsızlık lideri ve eski Cumhurbaşkanı Ebülfez Elçibey tarafından gündeme getirilen bu konu kendisinin Rusya destekli askeri bir darbeyle devrilmesinden sonra her ne kadar fiili olarak gündemden kalksa da son günlerde siyasi uzmanlar tarafından dillendiriliyor.

İTTİFAK DEVLETLERİNİ OLUŞTURULMASI MUTLAKA GEREKLİDİR

Ayrıca siyasi uzmanlar, Türkiye ile Azerbaycan arasında oluşturulacak ‘İttifak Devletlerinin’ Türk Dünyasının birliği içinde somut bir adım olacağını ifade ediyorlar.
Azerbaycan’da Siyasi Bilimler Uzmanı Ehed Memmedli, Musavat Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, “Geldiğimiz bu noktada Azerbaycan ile Türkiye arasında ‘İttifak Devletlerinin’ oluşturulması mutlaka gereklidir. Merhum Turgut Özal ve Ebulfez Elçibey arasında yapılan görüşmelerde Türkiye ile Azerbaycan arasında Konfedarasyon veya Fedarasyon oluşturmak fikri gündeme getirildi. Özal ile Elçibey iktidarı uzun sürseydi Türkiye ile Azerbaycan arasında ‘İttifak Devletleri’ gerçekleşecekti.” diye belirtti. Elçibey döneminden sonra da Türkiye ile Azerbaycan arasında ‘İttifak Devletleri’ meselesi bazı kesimler tarafından gündeme getirildiğini hatırlatan Memmedli, “Bu mevzu hale güncelliğini ve sıcaklığını korumaktadır” dedi.

Bölgede yaşanan son olayları ve gelişen süreçlere vurgu yapan Memmedli, “Şuan bölgede yaşanan olaylar gösteriyor ki, Türkiye ile Azerbaycan arasında ‘İttifak Devletleri’ konusu mutlaka gündeme getirilmeli, bölgeye baktığımız zaman Rusya, İran ve Ermenistan’ın Azerbaycan’ın üzerine geldiği bir zamanda kardeş Türkiye ile ittifakımız mecburiyet halini alıyor. Azerbaycan Devletinin kurulması Türkiye sayesinde olmuştur, bu tarihi bir gerçektir. Azerbaycan bağımsızlığını kazandıktan sonra, devletimizin korunmasında Türkiye Cumhuriyeti’nin rolü inkar edilemez bir gerçektir, çok uzağa gitmeyelim, 2000 senesini hatırlarsak İran uçaklarının ve savaş gemilerinin bizim hava ve deniz sınırımızı defalarca ihlal ederek Salyana kadar gelmiştiler. O zamanlar Azerbaycan İran’a karşı koymak konusunda aciz kaldı, Türkiye ise o ağır zamanda yanımızda oldu. Türk savaş uçaklarının Bakü semalarında uçması İran’ı geri çekilmeye mecbur etti.” hatırlatması yaptı.

Geçtiğimiz hafta Ermenistan Cumhurbaşkanı Nikol Paşinyan’ın İran ziyaretinde Azerbaycan’a meydan okuması olayına da değinen Memmedli sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son olaylar gösterdi ki; İran, Ermenistan ve Rusya’yı da yanına alarak Azerbaycan’ın üzerine geliyor, bu durumda Azerbaycan güvenliği için Türkiye ile askeri ittifaklar da imzalanmalı ve somut olarak hayata geçirilmelidir.”

TÜRİYE İLE ASKERİ İTTİFAKLAR YAPILMALI

” Gelişen süreçler bize gösteriyor ki, 2019’da Karabağ meselesi ile ilgili bölgede sular ısınacak. Acil olarak Nahçıvan ve Abşeron bölgesinde Türkiye’nin askeri üsleri kurulmalı, bununla yetinmeyip Azerbaycan’ın Rusya ve İran sınırlarında da Azeri silahlı güçleri ile birlikte Türk silahlı güçleri ortak devriyeler oluşturmalıdır. Türkiye ile Azerbaycan’ın oluşturacağı askeri ittifak dolaylı olarak bize dünya çapında da savunma kalkanı olacaktır. Çünkü Türkiye dünyanın en güçlü askeri ittifakı olan NATO’nun bir üyesidir. Bütün bunların yanısıra Azerbaycan askeri birlikleri de Suriye ve Irak bölgesine giderek Türk askerleri ile omuz omuza PKK’ya karşı mücadele etmelidir. Bütün bunlar zamana yayılmadan bir an önce gerekli adımlar atılmalı.”

Türkiye-Nahçıvan sınırı
Türkiye-Nahçıvan sınırı

KARABAĞIN GERİ ALINMASI TÜRKİYE-AZERBAYCAN İTTİFAKINA BAĞLI

” Bu sıralananlar gerçekleştiği taktide Kuzey ve Güney sınırlarımız güven ellere geçmiş olacak ve biz artık Karabağ’da anti terör operasyonları yapmamız daha gerçekçi olacak ve Karabağ savaşına daha hazır pozisyonda olacağız.”

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri