Son Dakika

"Türkiye istihbarat veriyor Ruslar vuruyor" yalanı çabuk söndü

"Türkiye istihbarat veriyor Ruslar vuruyor" yalanı çabuk söndü

Erem Şentürk / Diriliş Postası

Bu sabah Rus kaynakların yaydığı, BBC ve Reuters’in de köpürterek dünya medyasına geçtiği İdlib’de “Nusra hedeflerinin vurulduğu ve Heyet Tahrir Şam (HTŞ) liderlerinden Cevlani’nin öldürüldüğü” haberlerinin yalan olduğu ortaya çıktı. Suriye’de Esed/Hamaney rejimine karşı direniş başlatan devrimci grupları Türkiye karşı kışkırtmak amacıyla başlatılan algı operasyonunun en can alıcı noktası ise “İstihbaratı Türkiye verdi” yalanıydı.

Öldürülenlerin tamamı kadın ve çocuklar

Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü Igor Konashenkov öğle saatlerinde yaptığı açıklamada, Rus hava güçlerinin, düzenlediği bir hava operasyonuyla Nusra Cephesi'nin (HTŞ) 12 komutanını öldürdüğünü, örgütün lideri Culani'nin ise ağır yaralandığını açıklamıştı. Açıklamada HTŞ’nin 12 liderinin yanı sıra 50’de militan öldürüldüğü bilgisi yer alıyordu. Bölgeden alınan haberlere göre Rusya’nın bir hava operasyonu gerçekleştirdiği ama saldırının bölgede aktif olan gruplara değil sivil halka olduğu anlaşıldı. Rusya’nın düzenlediği hava saldırısında katledilenlerin tamamının kadın ve çocuklar olduğu kaydedildi.

Devrimci grupları Türkiye’ye karşı kışkırtmaya çalışıyorlar

Saldırının Türkiye’nin verdiği istihbaratla yapıldığı iddiasını değerlendiren uzmanlar ise, bölgedeki devrimci grupları Türkiye’ye karşı kışkırtma hamlesi olduğunu bildirdi. Rusya’nın geçen yıl başlattığı Halep operasyonunun ardından İdlib’de toplanan devrimci gruplar Esed/Hamaney rejimine karşı direnmeye devam ediyorlar. Devrimci grupları Türkiye’nin aleyhine kışkırtmayı amaçlayan algı operasyonuna uluslararası haber ajansı Reuters ve BBC de katıldı. Aynı Reuters 2 gece önce ABD’nin ünlü eğlence ve kumar şehri Las Vegas’ta gerçekleştirilen saldırıyı terör örgütü DAEŞ’in üstlendiğini duyurmuş, terör örgütü DAEŞ üzerinden Müslümanlara yönelik algı operasyonu çekmişti.

Tamamen algı operasyonu

Türk Dışişleri Bakanlığında ki kaynağımız uluslararası medyanın başlattığı algı operasyonlarına yönelik şu ifadeleri kullandı: “Rusya tarafından gerçekleştiği iddia edilen saldırıya dair Türkiye tarafından bir istihbarat paylaşımı ve koordinasyon söz konusu değildir.” Milli İstihbarat Teşkilatı içinden bir kaynağımız da algı operasyonuna ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti: “Bu propaganda Suriye içinde bir süredir devam eden bir algı oyununun devamı niteliğinde. Muhalif cenah içinde Türkiye karşı olan güven duygusunun zedelenmesi için dedikodu fitilleri ateşleniyor. ‘Dost zannettiğiniz Türkiye aslında sivillerin yaşadığı yerleri hedef gösteren istihbaratları İran ve Rusya ile paylaşıyor’ propagandası yürütüyorlar. Bu sayede başta Suriye’de siviller nezdinde Türkiye sevgisine zarar vermek ve Türkiye içinde eylem yapmaya meyilli bazı terör gruplarını manipüle etmeyi hedefliyorlar.”

Yorumlar