Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Türkiye, NATO’ya şantaj yapıyor” iddiasına yanıt

Askeri kaynaklar, NATO Liderler Zirvesi öncesinde “Türkiye’nin NATO güvenlik planlarına rezerv koyduğu” iddialarına yanıt vererek, “Süreç normal şekilde işliyor. ‘Türkiye şantaj yapıyor’ gibi ifadeler kabul edilebilir değil” dedi.

“Türkiye, NATO’ya şantaj yapıyor” iddiasına yanıt

Türk askeri kaynakları, NATO üyesi ülkelerin önemli kararlar için bir araya geleceği NATO Liderler Zirvesi öncesinde önemli mesajlar verdi. Baltık ülkeleriyle ilgili savunma planına henüz onay vermeyen Türkiye’nin bu tutumuyla NATO’ya şantaj yaptığına yönelik ifadeleri değerlendiren askeri kaynaklar, bunun kabul edilemeyeceğini dile getirdi:

“ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜCÜZ”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “NATO, Türkiye’nin siyasi ve askeri olarak tam veto hakkının olduğu, tam temsil yetkisinin olduğu bir kuruluş ve bunun içerisinde usuller var, prosedürler var. Bu usüller de işletiliyor. Türkiye, ‘şantaj yaptı’ gibi bir ifade kabul edilebilir bir ifade değil. NATO’nun çok önemli bir gücüyüz.”

“TÜRKİYE, NATO’NUN TAM MERKEZİNDEDİR”

“Kimse Türkiye’nin NATO’ya katkılarını, pozisyonunu ve konumu tartışabilecek bir durumda değildir. Coğrafi olarak güney kanadında yer alıyoruz ama Türkiye, verdiği katkılarla NATO’nun tam merkezindedir. Coğrafi olarak güney kanadında yer alıyoruz ama Türkiye, verdiği katkılarla NATO’nun tam merkezindedir.”