Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye ve Malezya ile birlikte işbirliği teklifine Pakistan’dan cevap

Türkiye ve Malezya ile birlikte işbirliği teklifine Pakistan’dan cevap

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Malezya Başbakanı Muahammed Mahathir’in Ankara’ya gerçekleştirdiği ziyaretinde Türkiye, Malezya ve Pakistan’ın İslam dünyasının kalkınma ve uyanışının gerçekleşmesi için işbirliği ve yardımlaşma önerisi ile ilgili twitter hesabından açıklama yaptı.

Açıklamada Pakistan Dışişleri Başkanı Şah Mahmud Kureyşi: “Malezya’nın Türkiye ve Pakistan’ın da bulunduğu İslam aleminin birliği ve kalkınması için işbirliği ve yardımlaşma teklifini içtenlikle ve samimiyetle kabul ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ayrıca açıklamada, Türkiye, Malezya ve Pakistan’ın önemli işbirliği İslam aleminin her yerinde yardımlaşmayı, gelişip büyümeyi ve birliği güçlendirecek ifadeleri de yer aldı.

Muhammed Mahathir’in açıklaması neydi?

Malezya Başbakanı Mahthir’in basın açıklamasında; bir zamanlar dünyada büyük bir İslam medeniyetinin var olduğunu, ancak bugün Müslüman ülkelerin geriye doğru gittiğini belirterek, “Malezya ve Türkiye birlikte çalışarak, aynı zamanda Pakistan’la da iş birliği yaparak, akıllarımızı ve imkanlarımızı bir araya getirerek bir zamanlar var olan büyük İslam medeniyetini tekrar ayaklandırabiliriz.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Ayrıca gazetecilerden gelen “Türkiye ve Malezya’nın birlikte çalışarak İslam dünyasına liderlik yapması söz konusu olabilir mi?” şeklindeki bir soruya ise Başbakan Mahathir, “Konuşmak kolay ama asıl önemli olan eyleme geçmektir. Bu nedenle 3 Müslüman ülkenin ( Türkiye, Malezya, Pakistan) birlikte çalışması ve birbirine destek olması önerisinde bulundum. Bu sayede 3 ülke birbirimizi destekleyerek, sesimizi daha çok duyurabiliriz. Örneğin birçok alanda da iş birliği yapabiliriz, savunma gibi.” yanıtını vermişti.