Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Türkiye’deki huzur baltalanmak isteniyor’

‘Türkiye’deki huzur baltalanmak isteniyor’

Türkiye’nin Ortadoğu’daki gelişmeler, Kudüs ve Filistin meselesindeki tutumunun İslam alemi için önemli olduğuna dikkati çeken Baziyani, “Türkiye’nin bölgedeki diktatörlerin ve zulüm rejimlerinin ortadan kalkmasına yönelik siyaseti, İsrail ve bölgedeki bazı ülkelerin çıkarına aykırıdır. Bu politika, Şii siyaseti yürüten çevrelerin de çıkarıyla uyuşmuyor. Osmanlı, yüzyıllar boyunca bu bölgeye hükmetti. Bölgede bir kez daha askeri, ekonomik ve siyasi olarak güçlü bir devletin kurulmasını istemiyorlar. Rusya’nın bölgede bulunması, Türkiye’nin yürüttüğü bu politikalarla da ilgilidir” şeklinde konuştu.
“Kürtlerin haklarını savunduğunu iddia eden bazı güçler aracılığıyla Türkiye’deki asayiş ve huzur baltalanmak isteniyor” diyen Baziyani, sözlerini şöyle sürdürdü: “AK Parti’nin 2003 yılından bu yana Kürt sorununu çözmeye yönelik plan ve programı olduğundan haberdarım. 2 yıl önce çevremizdeki ülkelerden birine ait bir rapor geçti elime. Raporda şöyle diyordu: ‘Türkiye’de huzur ve güvenlik olmamalıdır. Bu ülkedeki kalkınma ve ilerleme durdurulmalıdır. Türkiye, IMF’ye olan borçlarını bitirdi. IMF şimdi Türkiye’ye borçludur.’ Bugün kendileri ekonomik kriz içinde olan ülkeler, Türkiye’deki gelişimden rahatsız oluyor. Dünya ülkeleri de bize silah satarak birbirimizi öldürmemizi istiyor. Sükunet olmasın, huzur kalmasın istiyorlar.”
Baziyani, Türkiye’den gelen firmalar sayesinde Kürt bölgesinin büyük bir atılım gerçekleştirdiğini belirterek, “Kürdistan bölgesi 10 yıl sonra Dubai olmaya adaydı. Fakat IŞİD savaşı her şeyi altüst etti. Bu, Kürtleri meşgul etmek için hazırlanan bir senaryoydu” dedi.
Rusya, Irak, Suriye ve İran tarafından IŞİD’e karşı kurulan koalisyonun, Iraklı Kürtler için ileride “tehlikeli” olabileceğini ileri süren Baziyani, oluşturulan koalisyonun merkezi olan Bağdat’ın güçlenmesi halinde Kürt bölgesini savaşa sürükleyebileceğini iddia etti.

“İran, Kürt bölgesinde istikrar istemiyor”

Koalisyonda yer alan “İran’ın, Kürt bölgesinde istikrarı ve huzuru istemediğini”, Rusya’nın da bölgeye yönelik planları olduğunu iddia eden Baziyani, “Barzani, bu yüzden Rusya’nın, Suriye’deki varlığını kendileri için tehdit olarak görüyor. Barzani, Rusya’nın Suriye’de sadece IŞİD’i hedef almasını talep etmişti. Fakat Rusya, Suriye’de IŞİD’i değil devrimci güçleri vuruyor. Rusya, devrimci grupların da terörist olduğunu açıkça ifade ediyor. Onun için Rusya, Esed için takviye bir güçtür. Rusya, bugün Beşşar Esed’e karşı oldukları gerekçesiyle devrimci grupları vuruyor. Yarın müttefiği olan Bağdat’a karşı oldukları gerekçesiyle Peşmerge güçlerini vurabilir” diye konuştu.

“PYD, Esed rejimiyle iş birliği içinde”

Baziyani, Suriye’nin kuzeyinde faaliyet gösteren PYD’nin, Esed rejimiyle “güçlü bir iş birliği” içinde olduğunu belirterek şunları ifade etti:
“PYD’nin silahlı kolu YPG, IŞİD’e karşı savaşıyor ve Esed rejimiyle iş birliği içinde. Aralarında güçlü bir ilişki var. Ancak Rusya, yarın PYD’ye bağlı silahlı unsurları da vurabilir. PYD ve rejim bugün için müttefikler fakat Esed’le çıkarları çatışırsa Rusya’nın onları vurması uzak bir ihtimal değildir. Rusya, Esed’in sınırlarını korumak için Suriye’ye girdi. Rusya, Esed rejimini ayakta tutmak için vuruyor. Bu büyük bir yanlıştır. ABD ve Türkiye de Suriye muhalefetine destek verecektir. Bu nedenle Suriye’deki savaş büyüyüp bölgesel bir hal alabilir.”

“İran, Irak yönetimini hükmü altına aldı”

İran’ın, bölgeye hükmetmek istediğine işaret eden Baziyani, “İran, bölgedeki birçok devlette tahakkümü sağlamış durumda. Irak yönetimini hükmü altına aldı. Kendi sınırına yakın bazı yerleri de kontrol ediyor. Sadece Kürdistan bölgesi Tahran’ın tahakkümü dışında. Bunun karşısında duran tek güç de Kürdistan Bölgesi Başkanı Barzani’dir” görüşünü dile getirdi.
İsrail’in çıkarlarıyla İran siyasetinin uyuştuğunu ileri süren Baziyani, Ortadoğu’da oluşan “Şii hilalinin” bu ülkenin politikalarıyla örtüştüğünü savundu. Baziyani, İsrail’in, Türkiye’deki terör olaylarından da memnun olduğunu kaydederek, “Bazı bölge ülkeleri, Türkiye’deki güvenliğin ve huzurun kalmaması için bu şiddeti tırmandırmıştır. Türkiye’nin güçlenmesini istemiyorlar” ifadelerini kullandı.
Baziyani, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Goran Hareketi arasındaki siyasi krizin sebebi olan Süleymaniye ilindeki gösterilerin sınır bölgelerinde yaşandığını belirterek şöyle konuştu: “Uluslararası bazı güçler, bazı bölge devletleri ve istihbarat örgütlerinin, bu gösterilerde parmağı var. Dikkat edilecek olursa gösteriler sınır bölgelerinde oldu. Kaladize, Halepçe, Kelar ve Kifri ilçelerinin tamamı sınırdır. Bu bölgeler, Kürdistan bölgesindeki huzur ve selameti istemeyen bir ülkenin sınırında bulunuyor. Bölgemizde bulunan bir devlet, Kürdistan bölgesinde huzur ve refahın olmasını, ekonominin gelişmesini istemiyor.”
ERBİL AA

Etiketler