Son Dakika

Türkiye'den ABD'ye S-400 uyarısı

Dışişleri Bakanlığı, "ABD tarafını ilişkilere zarar verecek yanlış adımlar atmaktan kaçınmaya davet ediyoruz" açıklaması yaptı.
Türkiye'den ABD'ye S-400 uyarısı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus'un Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi tedariğine ilişkin yaptığı açıklamara Dışişleri Bakanlığı kananıyle yanıt verildi. 

Trump'ın açıklamalarıyla bağdaşmıyor

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy tarafından yapılan yazılı açıklamada Ortaggus'un sözlerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın G20 Zirvesi sırasında gerçekleştirdikleri görüşmenin içeriği ve ruhuyla bağdaşmadığının altı çizildi. 

Açıklamada Türkiye’yi S-400 tedarik etmeye sevk eden koşulların ortada olduğu belirtilerek Başkan Trump'ın da G20 Zirvesi'nde bunu teyit ettiği ve Türkiye'ye adil muamele yapılmadığını açıkça belirttiği ifade edildi.

"Ortak çalışma grubu teklifine halen yanıt alamadık"

Türkiye'nin sürecin başından beri konuyu şeffaf bir şekilde yürüttüğü vurgulanarak şu ifadelere yer verildi: "ABD’nin S400 sisteminin F35 sistemlerine zarar verebileceği konusundaki endişelerini gidermek üzere NATO'nun da dahil edilebileceği teknik bir çalışma grubu kurulmasını önerdik, ancak bu teklifimize halen yanıt alamadık.

ABD tarafını diplomasi ve diyaloğu dışlayarak ilişkilere zarar verecek yanlış adımlar atmaktan kaçınmaya davet ediyoruz.

Bu bir son dakika haberidir. Ayrıntılar güncellenecektir. Günün diğer son dakika haberleri için dirilispostasi.com’u takip edin.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.