Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Türkiye’den herhangi bir tazminatı kabul etmeyeceğiz’

'Türkiye'den herhangi bir tazminatı kabul etmeyeceğiz'
KASIM ayında Rus Su-24 uçağının Türk jeti tarafından düşürülmesi sonucu hayatını kaybeden pilot Oleg Peshkov’un kardeşi Govorit Moskva radyosuna yaptığı açıklamada Türkiye’den herhangi bir tazminatı kabul etmeyeceklerini söyledi.
Rusya’da Türkçe yayınlanan Gazetem gazetesinin internet sayfasında yer alan habere göre Kasım 2015’de hayatını kaybeden Rus pilot Oleg Peşkov’un kardeşi Pavel Peşkov, Türkiye’nin her türlü tazminatı reddedeceklerini bildirdi.

Daha önce Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü İbrahim Kalın, Türk hükümetinin Peshkov’un ailesine tazminat ödeme konusunu değerlendirmeye hazır olduklarını açıklamıştı.

Peshkov’un kardeşi, “Tabi ki hayır, kimse Türkiye’den tazminat talep etmek istemiyor. Bizim aklımızdan hiç böyle bir şey geçmedi. Teklif etseler bile, kimse kabul etmeyecek. Bu küçük düşürücü, hatta korkunç” diye konuştu.

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in telefon görüşmesi ile ilişkilerin yeniden ısınmaya başlamasına katkıda bulunmak isteyen Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül de, Rusya’nın Antalya Başkonsolosluğu’na bir ziyarette bulunarak, Peshkov’un ailesine Kemer’den ev verme kararı aldıklarını iletmişti.

Kemer Belediye Başkanı Gül: Ev teklifini kabul edip etmemek onların seçimi

ANTALYA’nın Kemer Belediye Başkanı MHP’li Mustafa Gül, ev vermeyi teklif ettikleri Rus pilotun ailesinin teklifi reddettiği haberlerine, “Kabul etmek de etmemek de onların seçimi” karşılığını verdi.

Rusya ile ilişkilerin düzelmesi yolunda atılan adımların ardından, düşürülen Rus savaş uçağı pilotunun ailesine Kemer’de ev verme teklifini gündeme getiren ve bu teklif sonrası partisi MHP tarafından kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilen Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, Rus pilotun ailesinin ev teklifini reddettiği haberleri üzerine açıklama yaptı.

“AİLENİN KABUL ETMESİ ÖNEMLİYDİ”

Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu Alexander Tolstopyatenko’yu ziyaretinde bölgedeki otelciler ve esnafın ev verme düşüncesini ifade edip, dilekçelerini teslim ettiklerini hatırlatan Başkan Gül, “Aile zaten bunu kabul ederse yapacağız dedik. Ne zorla biz onlara verebiliriz, ne de onlar bizden zorla alabilir. Bu bizim düşüncemizdi. Bir dost ülke ile Türkiye işbirliğinde tekrar bir araya gelmenin mutluluğuna yönelik düşünülen bir olaydı. Ama dilekçemizde de yazdığımız gibi bizim için ailenin kabul etmesi önemliydi” dedi.

“OLUMLU BİR ŞEY OLURSA EVİ ALIP TESLİM EDECEĞİZ”

Tekliflerini Başkonsolos Tolstopyatenko’ya ilettiklerini kaydeden Başkan Gül, şöyle dedi:

“Konsolos bey aile ve devlet ile görüşüp, daha sonra ailenin kabul edip etmediğini bize bildirecek. Kabul etmek de etmemek de onların seçimi. Kemer’deki tüm yatırımcılar, taksicilerden dolmuşçusuna kadar bu ince düşüncesinden dolayı halkımızı kutluyorum. Onların bu güzel düşüncelerini, duygularını belediye başkanı olarak ön plana çıkıp, temsil ettik. Oradan gelecek habere göre olumlu bir şey olursa hemen evi alıp kendilerine teslim edeceğiz.”

Etiketler