Son Dakika

Türkiye’nin artan gücü Yunan stratejistleri gerdi

Ankara’nın bölgede gün geçtikçe daha çok söz sahibi olması, Yunanistan’daki analiz sitelerinde mercek altına alındı. “Kendi kendine yeten Türkiye-Rusya-İran ittifakı geliyor” yorumu yapıldı.
Türkiye’nin artan gücü Yunan stratejistleri gerdi

Yunanistan’da strateji üzerine haber yapan sitelerde, Türkiye’nin geleceği hararetli bir hal aldı. Ankara’nın, eksenini ABD’den Rusya’ya çevirdiğini düşünen Yunan stratejistler, bu değişimin odağında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olduğu konusunda hemfikir. “Ortadoğu’da ABD, Türkiye-Rusya-İran ittifakı karşısında gün geçtikçe kan kaybediyor. Suriye’de yaşananlar bu durumun ispatı” denilerek, Washington’un, 1990’ların başında yaşanan Körfez Savaşı’ndaki gücünden çok uzakta olduğu, ABD içinde de bu gerçeği kabullenme konusunda fikir ayrılıkları olduğu dile getiriliyor.

TÜRKİYE’NİN KIBRIS HAMLESİ RAHATSIZ EDİYOR

Türkiye-Rusya-İran hattını, Yunan stratejistlerle göre “vahim” kılan bir diğer etmen ise, her üç ülkenin de kendi silahını üretebilme gücü. Türkiye’nin Rusya-İran ikilisi karşısındaki en büyük dezavantajı olarak, topraklarında petrol-doğalgaz zenginliği bulunmaması detayı gösterilirken, “Türkiye işte bu yüzden Kıbrıs Cumhuriyeti’nin (Güney Kıbrıs) egemenlik haklarını ihlal ederek Doğu Akdeniz petrol ve doğalgaz aramayı tüm hızıyla sürdürüyor” ifadeleri kullanılıyor. Böylece, Türkiye’nin KKTC ve Kıbrıs Türkleri’nin bölgedeki haklarını koruma görevini üstlenmesinin Komşu’da ne denli rahatsızlık uyandırdığı da gözler önüne seriliyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.