Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Türkiye’nin İdlib’deki gözlem noktaları, rejimin bölgeye ilerleyişini engelleyecek kalkandır’

‘Türkiye’nin İdlib’deki gözlem noktaları, rejimin bölgeye ilerleyişini engelleyecek kalkandır’

Son zamanlarda Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin İdlib’e yönelik saldırılarının artması üzerine, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Abdurrahman Mustafa, uluslararası toplumu göreve çağırarak bazı uyarılarda bulundu.

İDLİB’TE ÇOCUKLAR ÖLÜYOR

Esed rejiminin ve destekçilerinin “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi” sınırları içindeki sivil yerleşim alanlarına gerçekleştirdiği yoğun saldırılarına son vermesini isteyen SMDK Başkanı Abdurrahman Mustafa, “İdlib’de çocuklar ve hastaneler hedef alınıyor. Rejim ve destekçileri İdlib’i bombalıyor. Rusya bu yöntemi Suriye’deki halk ayaklanmasını yok etmek için 2015’ten beri uyguluyor. Dera ve diğer illerde de aynısını yapmıştı.” dedi.

DAHA BÜYÜK GÖÇ DALGALARI OLABİLİR

“İdlib’e yönelik saldırılar bütün ülkeler için ters sonuçlar oluşturacak. Sivillerin hedef alınmasıyla insani kriz daha da büyüyecek. Avrupa’ya yeni ve daha büyük göç dalgaları olacak.” diyen Mustafa şunları kaydetti:

“Askeri çözümden yana olan Rusya’nın Suriye krizine yönelik yürüttüğü politika bellidir. Dolaysıyla Gerginliği Azaltma mutabakatına etkisi olan ülkelerin bu anlaşmayı koruması gerekiyor. Askeri muhalifler İdlib’i sonsuza kadar savunacaktır, dolayısıyla Rusya ve İran’ın orayı ele geçirmesi kolay olmayacaktır.”

TÜRKİYE BÖLGEDE ETKİLİ

İdlib’de Astana görüşmeleri kapsamında kurulan Türk gözlem noktalarının da bölgeden çekilmeyeceğine ve görevini sürdüreceğine inandıklarını belirten Mustafa, “Türkiye‘nin İdlib’deki gözlem noktaları, rejimin İdlib’e ilerleyişini engelleyecek kalkandır. Bu gözlem noktalarının görevi, ateşkes ihlallerini tespit etmektir.” diye konuştu.

Türkiye bölgede etkili bir ülke. Rejimin bölgedeki Türk gözlem noktalarına yönelik saldırıları ise Türkiye’ye siyasi tavizler vermesi için yapılan bir baskı aracıdır. Rusya da bunu yapmaktadır.”

TERÖRÜ İSTEMİYORUZ

Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunduğunu kaydeden Mustafa, “Münbiç yol haritasını destekliyoruz. İnşallah en yakın zamanda hayata geçer. Türkiye ulusal güvenliğini tehdit eden ayrılıkçı terör örgütlerinin varlığını SMDK olarak biz de istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.