Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye’nin parasını ödediği F-35’lere göz diktiler

Türkiye’nin parasını ödediği F-35’lere göz diktiler

Polonya, Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile yaşadığı S-400 kirizini fırsata çevirmeye çalışıyor.

Polonya askeri  atılıma hazırlanıyor

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, kığsa süre önce yaptığı açıklamada ülkesinin, Sovyetler Birliği dönemine ait askeri ekipmanlarını değiştirmek istediğini, bu sebeple ABD’den 32 adet F-35 savaş uçağı almak istediklerini belirtmişti. Bu açıklamanın ardından, Rusya’nın önde gelen ajanslarından RIA Novosti, Polonya’nın, Türkiye’nin aldığı F-35 savaş uçaklarına talip olduğunu öne sürdü.

“Krizi yakından takip ediyoruz”

Ajansa konuşan Polonyalı bir yetkili, S-400 Hava Savunma Sistemleri’ni satın alan Türkiye’nin ABD ile yaşadığı krizi yakından takip ettiklerini belirterek “ABD ile Türkiye arasındaki S-400 ihtilafını dikkatle izliyoruz. Zira bu durum F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye satılmasını engelleyebilir. ABD ile Türkiye arasında imzalanan mutabakat bozulursa, bu F-35’lerin başka bir yere kaydırılması gerekecek. Varşova yönetimi ise bu ülkenin Polonya olacağını umut ediyor.”