Son Dakika

“Türkiye’ye çarparsak batarız”

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, ülkesinin Milli Güvenlik Zirvesi’nde böyle konuştu. S-400 füzeleri alan Ankara’ya karşı hamle yapamazlarsa Ege’de güç dengelerinin geri döndürülemez bir şekilde Türk tarafı lehine değişeceği kabul etti.
“Türkiye’ye çarparsak batarız”

Türkiye dosta güven düşmana korku saçmaya devam ediyor. Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Milli Savunma Bakanlığı’nda Yunan ordusunun en yetkili isimleriyle bir araya geldi. Görüşmenin temel konusu beklendiği üzere Türkiye oldu. Yunan generaller, “Rus savunma sistemi S-400’ü alan Ankara karşısında karşı hamle yapamazsak, Ege’de gün dengeleri geri döndürülemez bir şekilde değişir” görüşünü Başbakan Miçotakis’e sundu.

“Türk tehdidine cevap veremeyiz”

Tehlikenin farkında olduğunu dile getiren Miçotakis, “Ülkemizi bir gemi olarak düşünürsek karşımızda kayalıklar var. Eğer dikkatli olmazsak bu kayalıklara çarpma hatta geminin batması riskleri bile mevcut” ifadelerini kullandı. Miçotakis’in “kayalık” olarak ifade ettiği konular: Ege’de Türkiye ile yaşanan anlaşmazlıklar ve Kıbrıs sorunu. Miçotakis, askerlerin kendisine verdiği “Ekonomik kriz atmosferi içinde silah sistemlerini yenileyemezsek geri kalırız, Türk tehdidine cevap veremez hale geliriz” raporunu anlayışla karşılarken, gerekenin yapılacağı garantisini verdi.

“400 değil 250 km iddiası”

Rus S-400 füzelerinin yanı sıra, Türkiye’nin yaptığı 9 milyar dolarlık yatırıma karşın ABD’nin teslimatını yapmadığı F-35 jetleri de buluşmanın gündemlerinden biriydi. Yunan generaller, S-400 füzelerinin Suriye’de aktif savaş sahasında denendiğini ve başarısının ortada olduğunu vurgularken, F-35 jetlerinin birçok artısının yanı sıra eksilerinin olduğu görüşünü de Miçotakis’e beyan ederek “Sunulmaya çalışıldığı gibi mağlup edilemez değiller” dediği belirtildi. Ankara’ya gönderilen Rus füzelerinin faaliyet sahasının Türk tarafının dediği gibi 400 değil, 250 kilometre olduğu öne sürüldü. Bununla birlikte, F-35 jetlerinin Türkiye’ye verilmemesinin yüzde yüz olmaması da Atina’yı geriyor. Yunan siyaseti, “Türkiye S-400lerin yanı sıra F-35leri de bir şekilde alırlarsa ne yapacağız?” sorusunu uzun süre soracak gibi duruyor.

Yorumlar

Gürsel Şişşt hayırdır ya ne S400 ü siz kimsiniz ki biz bunlara ihtiyaç duyalım oğlum size trakyadaki birlikler yeter de artar aç karninizi doyurun zavallilar

Suat Ya bızım onlarla ısımız olmazki onlar bize kafa tutuyor. 19.adayı alma cabası dalar. KIME DANISMISLAR ACABA.

Hmd Hem korkarlar, hem de dilleri iki karış, durmadan çene yaparlar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.