Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

“Türkiye’ye yaptırım” Yunan’a bayram!

Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle ABD’nin Gümrük Vergisi artışı kararı, Yunanistan basınında mutluluk doğurdu. “Bu daha başlangıç” denilirken, AB bünyesinde de aynı hedef için çalışıldığı hatırlatıldı.

Batuhan Gülşah
“Türkiye’ye yaptırım” Yunan’a bayram!

ABD, Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle Türkiye’ye yaptırımlar getirdi. Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptırım listesine girdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı da yaptırım listesine alındı. ABD Başkanı Donald Trump, “Çelik için gümrük vergisi Mayıs ayı öncesindeki düzeyi olan yüzde 50’ye yükseltilecek.

MEDYA BAYRAM ETTİ

ABD, Türkiye ile 100 milyar dolarlık bir ticaret anlaşması yapılmasına ilişkin Ticaret Bakanlığı öncülüğünde yürütülen görüşmeleri de vakit geçirmeksizin durduracak” açıklamasını yaptı. Tüm bu gelişmeler, operasyonda YPG/PKK kaynaklarının tüm propagandasını doğru bilgi kabul eden Yunanistan ve Güney Kıbrıs medyasında sevinçle karşılandı. “Türk işgali”nin maddi ve manevi sonuçları olması gerektiği yorumu yapılırken, ABD’nin yaptırım kervanına başlamasının “gelecek için umut verici” olduğu kaydedildi.

SIVIŞAN PKK’LILARA “KAHRAMAN” DİYORLAR

Yunanistan ve Güney Kıbrıs, Avrupa Birliği nezdinde de her türlü yaptırımı destekliyor, Türkiye karşıtı her türlü oluşumda faal şekilde kendini gösteriyor. Yunan yetkililerin, televizyon kanalları veya gazetelere son 2 günde yaptıkları çeşitli açıklamalarda, Türkiye karşıtı yaptırımların AB tarafından da yolda olduğu bilgisi Yunan kamuoyuna duyuruldu. Bununla birlikte, Esad Rejimi güçlerinin Mümbiç’e girerek YPG/PKK unsurları yanında yer alması, Komşu medyasında “Kürtler’in kahramanca savaşına Esed rejimi de destek veriyor” şeklinde yankı buldu.

UEFA’YA “MENEDİN” BASKISI

Öte yandan, Türkiye’nin Fransa ile önceki gün deplasmanda 1-1 berabere kaldığı maçta gerek İstiklal Marşı okunurken taraftarların, gerekse futbolcuların yaptıkları asker selamları, Yunan spor başınının gündemine oturdu. “İşgalin spor mecrasında propagandası yapıldı” söylemiyle haberler yazılarak, Türkiye’nin uluslararası spor organizasyonlarından birkaç yıl menedilmesi gerektiği görüşü dillendirildi. UEFA’nın bu konuda pasif kaldığı, “Türk barbarlığına karşı sessiz durmayı tercih ettiği” öne sürüldü.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri