Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

“Türkiye’yi Amerika ve Avrupa ile savaştıralım”

Batuhan Gülşah
“Türkiye’yi Amerika ve Avrupa ile savaştıralım”

Türkiye’nin tüm tehdit ve şantajlara karşı milli davalarından vazgeçmemesi, uzun süredir Avrupa basınında yankılanıyordu. Özellikle Ege’de Yunan oldubittileri ve Doğu Akdeniz’de Rum Kesimi’nin Helenizm odaklı planlarına boyun eğilmemesi, Atina’da rota değişikliği kararı alınmasına yol açtı.

Hedefler doğrultusunda istişareler başladı

İktidardaki Yeni Demokrasi’nin destekçisi Kathimerini gazetesinin diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, “Türkiye’nin bölgedeki saldırgan politikaları ve Kıbrıs Sorunu’nun çözümü karşısındaki inadının kurbanı, Kıbrıs Cumhuriyeti (Güney Kıbrıs) olmuş ve bunun bedelini sert bir şekilde ödemektedir. Bu nedenle Atina, Türkiye karşısında yeni bir siyaset çizmek için kolları sıvadı” denildi.

Başbakan Kyriakos Miçotakis’in talimatıyla, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Milli Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos’un bu hedef doğrultusunda istişarelere başladığı yazıldı.

Söz konusu yol haritasının merkezinde, Avrupa Birliği’nin sürece daha fazla dahil edilmesi yatıyor. Önceki Aleksis Çipras hükümetinin Avrupa Birliği’ne mesafeli davranarak Yunanistan’ı “Türk saldırganlığı karşısında yalnız bıraktığı” dile getirilirken, bu olumsuz durumun telafi edilmesi için harekete geçildiği ifade ediliyor.

Lobiler harıl harıl çalışıyor

Türkiye’nin ABD ile de bozulan ilişkileri sonrası Washington’un Yunan ilgisinin artması da fırsat bilinerek, Avrupa Birliği’ni de Türkiye ile doğrudan karşı karşıya getirme siyaseti güdüleceğini, Kathimerini gazetesi açıkça dillendiriyor. Yunanistan, ABD’deki lobisi aracılığıyla Türkiye’nin NATO’dan atılması için algı çalışmaları yürüttüğünü hatırlatmakta fayda var. Yani Atina, Türkiye’yi hem ABD’nin hem de AB’nin düşmanı olarak ilan ettirip, Ege’de olası (daha doğrusu beklenen) bir Türk-Yunan savaşında Türkiye’yi ABD ve AB ile savaş konumuna getirmeyi hedefliyor.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri