Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkmen Dağı’nın en hâkim tepesi Kızıldağ düştü

Türkmen Dağı’nın en hâkim tepesi Kızıldağ düştü

Türkmen komutanlarından Abu Fadıl (Ahmet Arnavut), Kızıldağ’ın rejimin kontrolüne geçmesinin Bayırbucak’ta Türkmenler için büyük tehlike olduğunu dile getirdi.
Rus uçaklarının rejim güçlerine büyük destek sağladığını kaydeden Abu Fadıl, deniz mesafesinin yakın olması nedeniyle savaş gemileri ve uçaklardan füze atıldığını, karadan ise İran destekli rejim güçlerinin tank ve toplarla bölgeyi sürekli vurduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Son 4 günde Türkmen Dağı’nda neredeyse her 10 metreye bomba düştü. Uçak ve gemilerden füze atılırken, karadan da tank ve top atışlarıyla üstümüze bomba yağdı. Dün akşam itibarıyla rejim Kızıldağ’a hakim oldu. Kızıldağ çok stratejik bir nokta, Türkmen Dağı’nın yollarına ve köylerine hakim. Burasının rejimin eline geçmesi bizim için çok büyük tehlike oldu. Tanklara karşı etkili olacak acil malzeme lazım bize.”
Sultan Abdulhamid Tugayı Komutanı Ömer Abdullah ise “Kızıldağ’da bir haftadır savaşıyoruz ama yoğun bombardımanlar sonrası Kızıldağ rejimin eline geçti. Türkmen Dağı’nın tüm yollarını ve köylerini görüyor. Buradan köylere ateş ediliyor” dedi.
Rejim güçlerinin Kızıldağ’a 5 tank çıkardığını gözlemlediklerini ifade eden Abdullah, “Kızıldağ’ı ele geçiren rejim, tank ve çeşitli silahlarla Karamanlı, Dağdahan, Dervişan, Kepir, Murtlu köylerine ateş açılıyor. Türkmen Dağı bu akşam kritik noktaya ulaştı, çok acil takviye birlikler ve ağır silahlar gerekiyor. Biz Allah’a inanıp, güveniyoruz. 5 yıldır ses çıkarmayan İslam aleminden ekmek su değil lojistik destek istiyoruz, ağır silah lazım. Ecdadımızın yadigarı topraklarımıza son nefese kadar sahip çıkacağız. Siviller sınıra dökülüyor ve Müslümanlar hâlâ izliyor” diye konuştu.
Kızıldağ’da kontrolün Suriye rejim güçlerinin eline geçmesinin ardından, bölgedeki tüm köylerde jeneratörler karartma amacıyla kapatıldı.

Etiketler