Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkmen köylerine yönelik kara harekatına tepki

Türkmen köylerine yönelik kara harekatına tepki

Suriye’de Esed rejiminin, Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesindeki Rusya’nın da desteğiyle sürdürdüğü kara harekatına sivil toplum örgütleri tepki gösterdi.

İnsani Dayanışma ve Kalkınma Derneği Başkanı Abdurrazzak İldiz, yaptığı açıklamada,  saldırılar nedeniyle sivil halkın zor durumda olduğunu söyledi.

Kara harekatının bölgedeki halkın yaşadıkları yeri terk etmek zorunda kalmasına neden olduğunu ifade eden İldiz, saldırıları kınadıklarını ve bir an önce bitmesini temenni ettiklerini kaydetti.

“Kardeşlerimiz mağdur durumda”

Yardımeli Derneği Hatay Temsilcisi Eyüp Yıkılmaz da Türkmen bölgesindeki katliamın durmasını istediklerini belirtti.

Bayırbucak Türkmen bölgesindeki halkın bombardıman altında kaldığını ifade eden Yıkılmaz, ”Orada durum her geçen dakika kötüleşiyor. Kardeşlerimiz mağdur durumda. Saldırıları şiddetle kınıyoruz. Bayırbucak Türkmen bölgesine huzurun gelmesini en kısa sürede temenni ediyoruz” dedi.

“Masum insanlar katlediliyor”

İlim Hizmet Yardımlaşma ve Araştırma Derneği (İHYA-DER) Yönetim Kurulu Başkanı Harun Budaklar ise Türkmen bölgesinde yaşanan zulmün hemen sona ermesini beklediklerini belirtti.

Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesinde yapılan kara harekatının masum insanları katlettiğini ifade eden Budaklar, ”Bölgede yapılan saldırılar yüzünden her geçen saat ölü ve yaralılar artıyor. İnsanlar, yiyecek ve erzak bulmakta zorluk yaşıyor. Bu kötü gidişe ‘dur’ denmemesi halinde oradaki kardeşlerimizin hali iyi olmayacaktır” diye konuştu.

Budaklar, saldırıları kınadıklarını, Türkmen bölgesine acil olarak sahip çıkılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler