Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkmenistan’da koronavirüs kelimesine yasak | Kullanan gözaltına alınıyor

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almışken, ülkesinde hiçbir vakanın bulunmadığını öne süren Türkmenistan'da koronavirüs kelimesi yasaklandı. Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov tedbir olarak ülkenin üzerlik otu ile tütsülenmesini istedi.

Türkmenistan’da koronavirüs kelimesine yasak | Kullanan gözaltına alınıyor

Çin’in Vuhan kentinden ortaya çıkarak tüm dünyayı saran koronavirüs salgını halkı bilgilendirmeye çalışan medya organlarının ana gündemi oldu.

İtalya’da on binlerce insanın hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüs salgınının bulaşmadığı ülke neredeyse kalmadı.  Türkmenistan salgın vakasının olmadığını iddia ederken ülke genelinde “koronavirüs” kelimesine sansür getirildi.

BASIN KURULUŞLARINA KORONAVİRÜS ENGELİ

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSB) örgütü, Türkmenistan’ın bu sansürle halkını tehlikeye attığını savundu. RSB tarafından yapılan açıklamaya göre devlet kontrolündeki basın kuruluşları, haberlerinde artık “koronavirüs” kelimesini kullanamıyor.

Kelimenin ayrıca okullara dağıtılan bilgi broşürlerinden de kaldırıldığı açıklandı. Salgına karşı alınması gereken önlemlerin anlatıldığı broşürde, şubat ayı başında “koronavirüs” kelimesi bulunuyordu. Ancak yeni basımlarda sadece “akut solunum yolu enfeksiyonu” ibaresi yer alıyor.

KORONA HAKKINDA KONUŞAN GÖZALTINDA

RSB’nin aktardığına göre, maske takan veya koronavirüs hakkında konuşan kişiler sivil polisler tarafından gözaltına alınıyor.

TÜTSÜLÜ ÖNLEM

Öte yandan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov 13 Mart’ta koronavirüse karşı tedbir olarak bütün ülkenin geleneksel üzerlik otu ile tütsülenmesini emretti.