Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Uluslararası Af Örgütü: Rus saldırılarında 200 sivil hayatını kaybetti

Uluslararası Af Örgütü: Rus saldırılarında 200 sivil hayatını kaybetti

Uluslararası Af Örgütü Rusya’nın Suriye’deki hava saldırılarında yüzlerce sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

“Sivil hedefler zarar görmedi: Rusya’nın Suriye’deki saldırılarıyla ilgili açıklamalarının maskesi düştü” başlıklı rapor, sivillerin ödediği yüksek bedeli gözler önüne serdi.

Rusya’nın eylül-kasım aylarında gerçekleştirdiği 6 operasyon üzerinde yoğunlaşan rapora göre saldırılarda sadece bir düzine militan ölürken, 200’den fazla sivil hayatını kaybetti.

“Saldırılar savaş suçu”

Af Örgütü’nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Başkanı Philip Luther, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, “Rusya’nın bazı saldırıları doğrudan doğruya meskun mahalleri hedef almış görünüyor. Bu alanlarda askeri hedef yok. Saldırılar sonucunda da siviller hayatını kaybetti. Bu tür saldırılar savaş suçu teşkil ediyor” diye konuştu.

Luther, “Rusya ayrım gözetmeyen ve hukuk dışı saldırılarına son vermeli. Rusya sivil alanlarda misket bombası ve kılavuzsuz bombalar kullanmaktan vazgeçmeli” dedi.

Raporda görgü tanığı ifadeleri yer aldı

Rus yetkililerin sadece “terörist hedefleri” vurduklarını iddia ettikleri belirtilen raporda, Rusların bazı saldırıların ardından sivilleri vurduklarını inkar ettikleri ancak bazı saldırılardan sonra sessiz kalmayı tercih ettiklerine dikkat çekildi.

Af Örgütü, saldırılarla ilgili araştırmalarında 6 saldırının hiçbirinde hedeflenen alana mücavir bölgede askeri hedefe rastlanmadığını açıkladı. Örgüt, uluslararası yasalara aykırı bu saldırıların bir kısmının savaş suçu teşkil ettiğini kaydetti.

Raporda yer verilen saldırılardan biri, Idlib’in Ariha mahallesindeki bir pazar yerini hedef almıştı.  49 sivilin öldüğü saldırıyla ilgili raporda görgü tanıklarının anlatımları aktarıldı.

Hastaneler de hedef alındı

Rapora göre Rus saldırılarında vurulan hedefler arasında, uluslararası hukuka göre özel koruma altında bulunan ve saldırılması savaş suçu teşkil eden hastaneler de yer aldı.  Raporda, Rusya’nın İdlib’de Sermin hastanesine yönelik saldırısıyla ilgili görgü tanığı ifadelerine yer verildi.

Görgün tanıklarının saldırı öncesinde herhangi bir uçak görmediği ve duymadığı belirtilirken, bunun saldırının çok daha sofistike bir silahla yapıldığını gösterdiği kaydedildi.

Rusya başka caminin fotoğrafını kullandı

Raporda 1 Ekim’de Idlib’teki Omar Bin al-Khattab Camii’ne yönelik saldırı sonrasında Rus yetkililerin verdiği tepkilerin bu ülkenin saldırılara yönelik eleştirilere karşı kullanmaya hazır olduğu taktiklerle ilgili ciddi sorulara yol açtığı ifade edildi.

Saldırı ile ilgili haberlerin ve fotoğrafların ortaya çıkmasının ardından Rus yetkililerin bunu “uydurma” diye nitelendirdiği ve caminin zarar görmediğini iddia eden ederek bazı fotoğraflar paylaştıkları hatırlatılan raporda, Rusların yayımladığı fotoğrafların başka bir camiye ait olduğu dile getirildi.

Etiketler