Son Dakika

Ümmetin kalbi Kudüs’ün son bir yılı

Siyonist İsrail işgali altındaki Kudüs’te baskı ve zulümler 100. yılında can yakmaya devam etti.

Ümmetin kalbi  Kudüs’ün son bir yılı

Siyonist İsrail işgali altındaki Kudüs’te baskı ve zulümler 100. yılında can yakmaya devam etti. Son bir yılda işgalci İsrail’in saldırıları sonucu 17 Müslüman şehit olurken, yarıya yakını kadın ve çocuklardan oluşan 2 bin 466 Filistinli tutuklanarak haksız yere demir parmaklıklara mahkûm edildi.

Muhammed Şimşek/Analiz

Son bir yılda sık sık küresel siyasetin gündemine gelen Kudüs’te işgalci İsrail’in baskı ve zulmü artarak devam etti. Haksız tutuklamalar, gasp edilerek yıkılan evler, Mescid-i Aksa’ya giriş yasakları, protestolarda şehit edilen Filistinliler’in haberleri başta Türkiye olmak üzere bütün İslam Âlemi’ni derinden yaraladı. Özellikle ABD Başkanı Trump’ın uluslararası hukuku hiçe sayarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan eden kararı ümmet coğrafyasında büyük dalgalanmalara sebep oldu. İşgal’in 100. yılında yaptıkları hukuksuzluklara bir yenisini daha ekleyen Siyonist anlayış Kudüs ve bu kutsal şehirde yaşayan Filistinli Müslümanlar’a acı, gözyaşı ve kan getirdi.
2017’de mukaddes beldede yaşananları bir rapora dönüştüren Mirasımız Derneği, işgalinin 100. yılında da dünya gündeminden düşmeyen Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın maruz kaldığı saldırıları tarihe not düştü.

KÜRESEL SİYASETİN ALTIN ORANI

Bölgede yaşanan acıları kayıt altına alan raporla ilgili değerlendirmelerde bulunan Mirasımız Derneği Genel Başkanı Muhammet Demirci, “Filistin toprakları ve Filistin’in başkenti Kudüs, işgalinin 100. yılını yani 2017’yi çok daha zor şartlar altında geçirdi ve görünen o ki gelecek yıllar, bu zorluk daha da artacak. Ancak bu durum bizleri umutsuzluğa sevk etmemeli, ye’se düşürmemeli; zira biz biliyoruz ki, zulmün artması zalimin çaresizce sona doğru kürek çekmesindendir” değerlendirmesinde bulundu.
Küresel siyasetin kaos planlarının sürekli olarak Kudüs üzerine kurulduğuna dikkat çeken Başkan Demirci “Tarih boyunca küresel siyasetin altın oranı olan Kudüs, bu özelliğini 2017 yılında bir kez daha çok net bir şekilde ortaya koydu. Bütün dünya Kudüs’le ilgileniyor, küresel siyasetlerini Kudüs’e göre belirliyorlar, bunun son örneği ise 6 Aralık 2017 tarihinde ABD Başkanı Donald Trump’ın aldığı ve küresel intifadanın fitilin ateşleyen Kudüs kararıdır” ifadelerini kullandı.
Kudüs’ün İslam Âlemi’nin kalbi olduğuna işaret eden Demirci, “Müslümanlar açısından da Kudüs hep birleştirici güç olmuştur. 1969’da Mescid-i Aksa’nın yakılması sonucu bugün adı İslam İşbirliği Teşkilatı olan İslam Konferansı Örgütü kurulmuştur. Trump’ın Kudüs kararı da Müslümanları bir kılmış ve bir araya gelmesi dahi düşünülemeyen devletleri Kudüs konusunda ortak hareket etmeye sevk etmiştir” açıklamasını yaptı.

KUDÜS VE MESCİD-İ AKSA’DA NELER OLDU?

2017 yılı boyunca işgalci İsrail’in Kudüs ve Mescid-i Aksa’da işlediği hak ihlallerinin ardı arkası gelmedi. İsrail, 2017 yılında Kudüs’te2 bin 466 Müslüman’ı tutukladı. Bu rakam 2016’da 2 bin 029’du. Bu rakamın yarıya yakınını ise çocuklar, kadınlar ve yaşlılar oluşturuyor. Net rakam vermek gerekirse 720’si 12-18 yaş arası çocuk, 54’ü ise 12 yaş altı çocuktan oluşuyor. Tutuklananların 26’sı 65 yaş üstü. 4’ü 65 yaş üstü ve 6’sı 18 yaş altı olmak üzere tutuklanan kadın sayısı ise 88 olarak kayıtlara geçti. Tutuklandıktan sonra serbest bırakılanların önemli bir kısmından ise yüksek kefalet ücretleri talep ediliyor.
1948 İslami Hareketi lideri Şeyh Raid Salah da 2017’de tutuklananlar arasında yer aldı. Şeyh Raid Salah, Kudüs ve Mescid-i Aksa işgaline karşı faaliyetler yürüttüğü gerekçesiyle ağustos ayında gözaltına alındı ve mahkeme süreç hala devam ediyor. Şeyh Raid Salah’ın avukatları da gözaltına alınmış daha sonra serbest bırakılmışlardır.

BİR YILDA 17 ŞEHİT

Çoğu Mescid-i Aksa’nın kapanmasına sebep olan 14 Temmuz sürecinde yaşanan olaylarda olmak üzere 2017’de Kudüs’te 17 şehit verildi. Şehitlerin tamamı 25 yaşının altındaydı.

MESCİD-İ AKSA’YA BASKINLAR

Mescid-i Aksa 2017'de 480 kez Yahudi saldırısına maruz kaldı. Bu saldırıların en büyüğü Mescid-i Aksa’nın kapanmasını da beraberinde getiren 14 Temmuz saldırısı oldu. Cuma ve vakit namazlarının kılınamadığı, ezanların okunamadığı bu saldırı Aksa kapılarına kameralar ve X-Ray cihazlarının konulmasını beraberinde getirdi. Ancak 35 bin Kudüslünün Mescid-i Aksa kapılarında nöbet tutması ve Aksa’nın pazarlık konusu yapılamayacağını çok net şekilde ortaya koyması İsrail’e geri adım attırdı. Diğer yandan İsrail, sivil Yahudileri tam teçhizatlı askerler eşliğinde Mescid-i Aksa’ya sokarak Müslümanların haremini kirletmeye devam etti. 2017’de toplam 25 bin 628 Yahudi Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi ve bu baskınlarda kimi zaman ayinler yapıldı. 2017’de baskın yapanların sayısı 2016’ya göre neredeyse ikiye katlandı. 2017’da sayı 14 bin 231 olarak kayıtlara geçmişti.

MESCİD-İ AKSA ALTINDA SİNAGOG

Daha önce Mescid-i Aksa altında kazılan tünellerde bir sinagog açan İsrail, Burak Duvarı altında 2017’nin son ayında yeni bir sinagog açılışını gerçekleştirdi.

Kudüs’e ulaşan yardımlar

120.000 öğrenci bursu
250 yetime düzenli yardım
15.000 aileye kumanya dağıtımı
750 çocuğa içi dolu okul çantası kurban dağıtımı
7.000 aileye nakdi yardım,
4.000 çocuğa bayramlık
100 tekerlekli sandalye yardımı
3 evrestorasyonu
1 cami restorasyonu

Yorumlar