Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Vladimir Putin: Kimseye söyleme ama ABD’deki seçimlere karışacağız

Vladimir Putin, Moskova'da düzenlenen Enerji Haftası forumunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Vladimir Putin: Kimseye söyleme ama ABD’deki seçimlere karışacağız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Vladimiroviç Putin, Moskova’da gerçekleştirilen Enerji Haftası forumunda gazetecilerin sorularını yanıtlarken bir soruya verdiği esprili cevap salonu kahkahaya boğdu.

ABD merkezli yayın kuruluşu NBC’nin muhabiri Keir Simmons, Rus lidere, “Rusya, Robert Mueller’ın da iddia ettiği gibi 2020’de düzenlenecek ABD seçimlerine müdahale etme girişiminde bulunacak mı?” diye sordu.

İngiliz gazeteci Simmons’un sorusunu yanıtlamak için mikrofona doğru eğilen Putin, “Sana bir sır vereceğim. Evet, buradaki herkesi güldürmek için bunu kesinlikle yapacağız fakat kimseye söyleme tamam mı?” dedi.

Putin’in esprili yanıtı panelin düzenlendiği salonda kahkaha tufanı yarattı. Putin sözlerine Moskova yönetiminin halihazırda çok sayıda sorunu olduğunu söyleyerek devam etti.

ABD’li yayın kuruluşu Voice of America, ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenlik Ajansı CISA’ya Putin’in söz konusu konuşmasını sordu.

CISA, ABD hükümetinin seçimlere müdahale girişimlerine karşı her türlü önlemi aldığı yanıtını verdi.

2016 AMERİKAN SEÇİMLERİ

Amerika’da 2016 yılında Cumhuriyetçi aday Donald Trump ile Demokratların adayı Hilary Clinton arasındaki çekişmeye sahne olan seçimlere Rusya müdahalesi iddiası damga vurmuştu.

Özellikle Demokratlar tarafından dile getirilen iddaya göre, Rusya tarafından üretilen sosyal medya botlarının sosyal medya platformlarındaki anketlere ve hastag’lere müdahale ettiği ve pek çok yalan haber yaydığı iddia edilmişti.