Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Vuçiç, Nazizm’in Propaganda Bakanı Goebbels’e benziyor”

Çocuk katili Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vuçiç’in, Kosova’da 1999’da Sırplar’ın gerçekleştirdiği Reçak katliamının “Bir kurguydu” şeklindeki açıklamasına eleştiriler büyüyor. Arnavutluk Dışişleri Bakanı Gent Cakaj, Vuçiç’i Nazizm’in Propaganda Bakanı Goebbels ile kıyasladı.

Durim Abazi
“Vuçiç, Nazizm’in Propaganda Bakanı Goebbels’e benziyor”

Diriliş Postası Muhabiri Durim Abazi /Kosova

Kosova eski İdare ve Yerel Hükümet Bakanı Ivan Todosijeviç, Kosova’da, 24 Mart 2019 tarihli ve Zvecan’taki “Kralj Milutin” sokağında, 1999’da Kosova’daki NATO’ya müdahaleye karşı bir sivil topluma katılan ve konuşmacı olarak “NATO bombalama sonucunda öldürülenlerin anısına” katıldığı programına açıklamalarda bulunarak, “Ülkemizde saldırganlığın nedeni Kosova ve Metohija’da sözde insani felaket oldu. Reçak katliamı bir kurguydu. Bütün bunları üreten ve Kosova ve Metohija’daki en büyük suçları işleyen Arnavut teröristleri. Bugüne kadar kimse sorumlu tutulmadı” ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamalar nedeniyle Priştine’deki Temel Mahkeme tarafından, “ulusal, ırksal, dini veya etnik nefreti, hoşnutsuzluğu veya hoşgörüsüzlüğü kışkırtmak” suçlamasıyla suçlandı. Mahkeme tarafından Todosiyeviç, iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Todosiyeviç’e verilen cezasına karşı çıkan faşist zihniyetli Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç, “Bu korkunçtur” diyerek eski Bakan’ın “Reçak katliamın bir kurguydu” açıklamasına destekçi olmuştu.

“REÇAK KATLİAMI ASLA UNUTULMAYACAK”

Bunun üzerine Arnavutlar’dan ve özellikle Kosovalı siyasetçilerden tepki yağdırdı. Vuçiç’e tepkiler her gün daha büyüyor.

Kosovalı Avukat Tom Gashi, Kosova Özel Savcılığı’na Vuciç’e “Kosova Ceza Kanunu’nun 147. Maddesi uyarınca ulusal, ırksal, dini veya etnik nefret, bölünme veya hoşgörüsüzlüğü kışkırtmak” suç duyurusunda bulundu.

Arnavutluk Dışişleri Bakanı Gent Cakaj, Vuçiç’i Almanya’nın Propaganda Bakanı Joseph Goebbels’le kıyaslayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Miloseviç’in propagandasının Goebbels’i artık savaş suçlarını reddetme ve görecelemede şampiyon oldu. Skandal! Uluslararası aktörler gerçeği çarpıtan ve mağdurları ve uzlaşma girişimlerini rahatsız eden bu aşağılayıcı eylemleri kınamalıdır. Reçak katliamı asla unutulmayacaktır.”

“VUÇİÇ’İN KARA GEÇMİŞİNİ KABUL ETME ZAMANI”

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Twitter’da Sırp yetkililer, Lahey mahkemesi tarafından da doğrulanan Reçak katliamını, Avrupa’da sivillere karşı işlenen en ciddi suçlardan birini reddetmeye çalıştıklarını söyledi.

Kosova Başbakan Adayı Albin Kurti de sert tepki vererek, “Srebrenica’ya soykırım demeyi reddetti, şimdi Reçak’ın katliamını reddediyor. Geçmişin suçlarını kabul etmeden barışçıl bir geleceğe ilerlemek istiyor. Ancak soykırım, toplu mezar ve katliamlar Sırbistan’ın gerçeği. Vucic’in bunu kabul etme zamanı” çağrısını yaptı.