Son Dakika

Vuçiç’ten küstah açıklama!

ABD ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yapılan bir toplantıya ilişkin bir dizi açıklama sırasında, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç, küstah açıklamalarda bulunarak Washington’u Arnavutlar için “Mekke” ve “Medine” olarak nitelendirdi.
Vuçiç’ten küstah açıklama!

Prva TV’ye konuşan Vuciç’e, Priştine’nin Pompeo ile görüşmelerle ilgili endişeleri soruldu. Sırp Cumhurbaşkanı, neden Kosova liderleri sinirlendiğini bilmediğini, Priştine yetkilileri hakkında kötü konuşmaması gerektiğini ve ne kadar uzlaşma için yer kaldığını bildiğini söyledi.

Vuçiç, “Panikte olan Kosova liderleri. Çünkü Washington onlar için yıllardır Mekke ve Medine gibidir. Onlara göre Washington tarafsız olarak adlandırılan bağımsız Kosova’yı yarattı.” dedi.

“ABD verginin kaldırılmasını istiyor”

Pompeo ile görüşme hakkında konuşan Vuciç, görüşmelerin planlanan dakikalardan çok daha uzun sürdüğünü ve ciddi ve sorumlu olduğunu diyerek, “Benim için çok önemli ve bilgilendirici bir toplantıydı. ABD’nin pozisyonunu, endişelerini ve korkularını daha iyi anladığımı ve onlar da korkularımızı ve endişelerimizi daha iyi anladıklarını gördüm.” ifadelerini kullandı.

Kosova’nın Sırbistan’a uygulmaya devam ettiği verginin kaldırılmasına verdiği desteğin tartışılmaz olduğunu vurgulaya Vuçiç, “Unutmayın ki, Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ile görüştükten sonra resmi bir açıklamada bulunarak verginin kalamayacağını söyleyen az sayıdaki kişilerden biri. Bunlar dünyadaki en güçlü ülkeyi temsil eden çok sağlam insanlar ve tutumunu değiştirmezler.” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.