Son Dakika

WhatsApp’tan yayılan dedikodular 31 kişinin hayatına mal oldu

‪Hindistan’da 2018 yılında 31 kişi WhatsApp üzerinden yayılan sahte çocuk kaçırma ve taciz mesajları yüzünden hayatını kaybetti.‬

WhatsApp’tan yayılan dedikodular 31 kişinin hayatına mal oldu

‪Erem Şentürk ‬

‪WhatsApp adındaki mesajlaşma programı üzerinden yayılan sahte mesajlar yüzünden meydana gelen kötü olayların sayısı ve etkisi giderek artıyor. Hindistan’da yayılan “çocuk kaçırma ve çocuk tacizi” dedikodularıyla hedef gösterilen suçsuz insanlar ya linç edilerek ya da sempati kazanmaya çalışan mayfalar tarafından gösteriş olsun diye infaz edilerek öldürülüyor. 2018 yılında bu şekilde sosyal medya dedikodusuyla öldürülen insan sayısı 31 oldu. ‬

Haziran ayında Hindistan'da iki kişi WhatsApp üzerinden çocuk kaçıranlar olduğu yönündeki dedikodular nedeniyle linç edilerek öldürülmüş ardından 16 kişi tutuklanmıştı.

Hindistan Polis yetkilisi Mukesh Agarwal medyaya yaptığı açıklamada "Dedikodular sosyal medyada yayılmaya başladığında, tamamen önüne geçmek zaman alıyor. Polis teşkilatı olarak bazı sosyal medya hesaplarını takip ederek dedikoduların yayılmasını engellemeye çalışıyoruz ama WhatsApp üzerinden yayılan dedikodular için birşey yapamıyoruz" dedi.

MAFYA REKLAM İÇİN CİNAYET İŞLİYOR

Hindistan’da meydana gelen dedikodu infazlarının birçoğu çetelerin halkla ilişkiler faaliyeti için işlediği infaz cinayetleri olarak yorumlanıyor. Kendilerini, çocuk hırsızlarına ve tacizcilerine karşı mücadele eden, devlet yetersiz kaldığı için geciken adaleti tesis eden halk kahramanı gibi tanıtan mafya çeteleri sosyal medya dedikodularında hedef gösterilenleri infaz ediyor. Yargısız infaz cinayetlerini işleyen mafya babalarının bir yandan da uyuşturucu, kumar, fuhuş, tahsilatçılık, gizli servisler adına tetikçilik, tehdit, şantaj, haraç hatta çocuk kaçırma faaliyetlerinde bulunmaları ise asıl gerçek.

HÜKÜMET WHATSAPP İLE İLETİŞİME GEÇTİ

Assam, Maharashtra, Karnataka, Tripura ve Bengal eyaletlerinde meydana gelen dedikodu cinayetlerinde sayı 6 ayda 31 kişi olunca Hindistan hükümeti WhatsApp ile iletişime geçerek bazı isteklerde bulunduğunu açıkladı. Sahte fotoğraflar, montajlanmış video ve ses kayıtları, alakasız olayları birbirine bağlayan haberler ile dedikodu çukuruna dönüşen WhatsApp Platformu ise bu konuya çare olarak ne yapacağı konusunda bir açıklama yapmadı.

MESAJ İLETMEK BİZİ KATİL YAPAR MI?

Cinayete sebep olacak dedikoduları yaymak, başkalarına ulaştırmak, görünür hale getirmek cinayete suç ortağı olmak anlamına gelir mi?

En az bin yıldır tartışılan bu sorunun hukuktaki cevabı hukuk üreten devletlerin o anki durumuna göre değişebilir ancak ahlak açısından dedikodu yayanlar dedikodunun meydana getirdiği sonucun da ortağıdır aslında. Sosyal medya dedikodularında sürü halinde bağırdığımız ve çok kalabalık olduğumuz için kendimizi suç ortağı gibi hissetmeyebiliriz. Ancak yayılmasına katkı sağladığımız her yalan artık bizim de yalanımız olur ve kıyamete kadar sürecek olan sebepler dairesinde ortaya çıkan bütün sonuçların ortak mesullerinden biri oluruz. Şahit olmadığımız, emin olmadığımız bir bilgiyi yayarsak ve o bilgi yüzünden cinayet işlenirse bu bizi hukuk önünde katil yapmıyor. Şimdilik. Şimdilik ve bu dünyada katil değiliz evet.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.