Son Dakika

WSJ'ye konuşan Pentagon yetkilisi: Biz Bolton'dan emir almıyoruz

Wall Street Journal'e konuşan Pentagon yetkilisi, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un, 'Kürtleri koruyacak bir anlaşma yapılmadan Suriye'den çekilmeyeceğiz.' açıklamasına karşın, çekilme planının devam ettiğini belirterek, "Biz Bolton'dan emir almıyoruz." dedi.
WSJ'ye konuşan Pentagon yetkilisi: Biz Bolton'dan emir almıyoruz

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, çekilme takvimiyle ilgili belirsizliğe rağmen ordunun, aralıkta verilen Beyaz Saray talimatı doğrultusunda, bütün askerlerini Suriye'den çekme planına devam edildiğini belirtti.

"Wall Street Journal (WSJ)" gazetesi, Nancy A. Youssef ve Dion Nissenbaum'un kaleme aldığı "Pentagon, ABD'nin Suriye'den çekilme sürecini ilerletiyor" başlıklı bir yazı yayımladı.

"BOLTON'DAN EMİR ALMIYORUZ"

Türkiye'ye bu hafta ziyaret gerçekleştiren ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un, "Türkiye, ABD'nin Kürt ortaklarını hedef almayacağı konusunda söz verinceye kadar ABD Suriye'den ayrılmayacak." sözlerine atıfta bulunulan haberde, Pentagon yetkilisinin, "Hiçbir şey değişmedi. Biz Bolton'dan emir almıyoruz." ifadesi aktarıldı.

"ÇEKİLME KONUSUNDA EMİR ALMADIK"

Pentagon yetkilileri, Suriye'den çekilme konusunda Beyaz Saray'dan herhangi bir emir almadıklarını ve alana kadar da planlarını uygulamayı sürdüreceklerini bildirdi.

Çok sayıda kara birliğinin geri çekilmeye yardım için Suriye’ye yönlendirildiğine ve amfibi hücum gemisi USS Kearsarge öncülüğünde bir grup donanma gemisinin bölgeden ayrılan birlikleri korumaya almak üzere Suriye'ye hareket ettiğine işaret edilen haberde, muhtemel bir geri çekilmeye yardımla görevlendirilmiş birliklerin halihazırda Kuveyt ve Irak'ın batısındaki El Esad Hava Üssü gibi yerlerde sahada oldukları belirtildi.

TRUMP'IN GERİ ÇEKİLME PLANI DEĞİŞİKLİĞE UĞRADI

ABD Başkanı Donald Trump'ın planının geçen ay bazı değişikliklere uğradığına dikkat çekilen haberde, Beyaz Saray, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı arasında cereyan eden çekilme takvimi ve şartları konusundaki anlaşmazlık sonucu Trump’ın geri çekilme planının geçen ay içinde değişikliğe uğradığının altı çizildi.

WSJ'nin haberinde, ABD yetkililerinin, başta, tüm Amerikan güçlerini haftalar içinde Suriye'den çekmeye hazırlandıklarını söylemesine rağmen, birtakım endişelerin ardından ABD ordusunun, Suriye'den ayrılmak için 4 ay gibi bir süre istediği ifade edildi.

ÇEKİLME TAKVİMİ "AÇIK UÇLU"

Habere göre, Trump yönetimi çekilme takvimini "açık uçlu" olarak tanımlıyor.

ABD'li bir yetkili, "ABD, askeri birliklerini Suriye'den güçlü, temkinli ve koordineli şekilde çekecek ve fakat bu esnada DEAŞ'a karşı yürütülen kampanyada koalisyon ortaklarının yanında savaşan güçlerin tehlikeye girmemesinin teminine çalışıyor. Başkanın dediği gibi, geri çekilme için kesin bir takvim yok." dedi.

Haberde, gazeteye konuşan iki savunma yetkilisinin, "Geri çekilme planının detayları belirginleştirildikçe, Pentagon'nun geri çekilmeyi yönlendiren uygulama emrinin de değişikliğe uğrayabileceği" yönündeki ifadesine yer verildi.

Yetkililer, çekilme emrinin, askerlerin ayrılmaları gereken tarihi içermediği, bunun da orduya esneklik imkanı sağladığını belirtti. 

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, 6 Ocak'ta, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesinden önce gazetecilere verdiği demeçte, terör örgütü YPG/PKK’yı kastederek, Amerika’nın Suriye'den çekilmesinin Türkiye’nin "Kürt savaşçıların" güvenliğini garanti etmesi ve DEAŞ'ın yenilmesi koşuluna bağlı olduğunu söylemişti.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.