Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Yaban arıları kentleşme tehdidi altında

Suat Vilgen
Yaban arıları kentleşme tehdidi altında

Yabani arılar, hem tarımsal üretkenliği hem de dünyadaki bitki çeşitliliğini destekleyen vazgeçilmez tozlayıcılardır. Ancak yabani arı popülasyonu, birbiriyle etkileşim halinde olan birçok faktör nedeniyle tehlike altında. Arılar için en büyük tehlike ise kentleşme.

3 BİN 300 ARI YAKALADILAR

Michigan’ın güney bölgesinde bir grup öğrenci tarafından yürütülen saha çalışması, kırsaldan kentleşmeye yönelim nedeniyle yabani arıların cinsiyet oranlarında değişiklikler meydana geldiğini ortaya koydu. Bilim ekibi, kentin şehirleşme oranının daha fazla olduğu yerlerle, görece daha kırsal olan güneydoğu Michigan’daki çiftliklerden örnekler topladı. Ekip üyelerinin yakaladığı 143 türden 3 bin 300’den fazla yabani arının yüzde 74’ü yeraltında yuva yapan türlere  geri kalan kısım ise boşluklarda veya oyuk ağaç gövdelerinde yuva yapan türlere aitti. Ekip, araştırmayla, kentleşme etkisiyle özellikle orta ve büyük gövdeli bitkilere polen taşınımında önemli rol oynayan dişi arıların azaldığını, şehirleşme arttıkça yaban arılarının cinsiyet oranının daha erkek egemen olduğunu tespit etti.

DİŞİLER DAHA NARİN

Araştırma ekibinden Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Bölümü doktora öğrencisi Paul Glaum , söz konusu bulguların arı popülasyonunun sağlığı ve tozlaşma fonksiyonu üzerinde potansiyel olumsuz etkileri olduğunu çünkü erkek ve dişi arıların farklı tozlaşma davranışlarına sahip olduğunu belirtti. Aynı türden dişi ve erkek arıların, genellikle farklı bitki türlerini tozlaştırdığını ifade eden Glaum, ayrıca azalan dişi arı nüfusu nedeniyle, arıların üremesinin dolayısıyla gelecekteki tozlaşan arı nesillerinin de tehdit ettiğini ifade etti.  Ekip, cinsiyet dağılımının oranının erkek ağırlıklı olarak değişmesini ise dişi arı cinsinin karşı cinslere nazaran daha güçsüz bir yapıya ve daha kısıtlı bir uçuş mesafesine sahip olmasına bağladı.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri