Son Dakika

Yakın çevresi Trump'a dayanamıyor! 2 yılda 19 kurmayı ayrıldı

ABD Adalet Bakanı Jeff Session, dün Başkan Donald Trump’ın isteği üzerine görevinden ayrıldığını duyurdu. Session'la birlikte Trump'ın 2 yıllık Beyaz Saray görevi boyunca 19 kurmayıyla yollar ayrılmış oldu.

Yakın çevresi Trump'a dayanamıyor! 2 yılda 19 kurmayı ayrıldı

ABD Başkanı Donald Trump, dün sürpriz bir kararla Adalet Bakanı Jeff Session'u görevden almıştı. Her ne kadar kağıt üzerinde Session istifa etmiş gibi gözükse de, kararın arkasında Trump'ın baskıları bulunuyordu. 

"SİZİN İSTEĞİNİZ ÜZERİNE İSTİFA EDİYORUM"

Adalet Bakanı Sessions’ın istifa mektubunda, “Sayın Başkan, sizin isteğiniz üzerine istifamı sunuyorum. Bana bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim” ifadelerine yer verildi.

Session'un istifası sonrası Trump, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, “Adalet Bakanı Jeff Sessions’a, görevinden dolayı teşekkür ederiz ve kendisine iyi niyet dileklerimizi sunarız. Bu göreve kalıcı olarak kimin atanacağı ileri bir tarihte belirlenecektir.” ifadelerini kullanmıştı.

Session'la birlikte Trump'ın 2 yıllık Beyaz Saray görevi boyunca 19 kurmayıyla yollar ayrılmış oldu.

İşte Trump'ın 2 yıllık Beyaz Saray süresince yollarını ayırdığı kurmayları:

NİKKİ HALEY

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi olarak görev yapan ve sıkı bir İsrail yanlısı olduğunu belli eden Nikki Haley, bu yılın sonunda görevini bırakacağını duyurmuştu. ABD Başkanı Trump ile katıldığı toplantıda ayrılık kararını açıklayan Haley’nin istifasının sebebi bilinmiyor. Kasım 2016’dan beri bu görevi üstlenen Haley, 2020’de başkanlık yarışına girmeyi planlamadığını söyledi.

SCOTT PRUİTT

Etik açıdan bazı kuralları ihlal ettiğine dair iddiaların ortaya atıldığı Çevre Koruma Ajansı Yetkilisi Scott Pruitt Temmuz ayında istifa etti. Pruitt’in bu soruşturmalardan kurtulmak için ayrıldığı tahmin ediliyor.

OMAROSA MANİGAULT NEWMAN

Beyaz Saray’ın İletişim Direktörü olarak görev yapan Newman, 2018 yılının başında görevini bıraktı. Trump’ın TV programında da yarışan Newman, kendisine Beyaz Saray’da ırkçılık ve ayrımcılık yapıldığını iddia etmişti.

THOMAS BOSSERT

İç Güvenlik Danışmanı olarak görev yapan Bossert, görevini bıraktı.

DAVİD SHULKİN

Gazi İlişkilerinden Sorumlu Yetkili olarak görev yapan David Shulkin, Obama döneminden kalan tek isimdi. Vergi kaçırmak ve etik ihlaller dolayısıyla hakkında soruşturma açılan Shulkin’in ayrılığı Beyaz Saray’da yaşanan gerilimi gözler önüne serdi. Zira Shulkin istifa ettiğini iddia ederken, Beyaz Saray “kovuldu” açıklamasını yaptı.

H.R. MCMASTER

Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster, Trump’tan duyduğu memnuniyetsizlik sonucunda istifa eden isimlerden biri. Trump’ın tarzı ve Oval Ofis’teki toplantılarda uygunsuz tavırlarından dolayı ayrıldığını açıklamıştı.

ANDREW MCCABE

16 Mart’ta FBI’ın Direktör Yardımcısı Andrew McCabe kovulduğunu duyurdu. Emekliliğinden 2 gün önce kovulan McCabe, bazı gizli görüşmeleri eski patronu James Comey gibi kaydetmiş ve bu durum ABD’de gündem olmuştu.

REX TİLLERSON

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, 13 Mart’ta ayrıldığını duyurdu. Trump ile sürekli gerilim yaşayan ve birbirinden çelişkili açıklamalarda bulunan Tillerson’ın yerine CIA’nin eski direktörü Mike Pompeo geldi.

GARY COHN

Beyaz Saray’ın ekonomiden sorumlu danışmanı Gary Cohn, Mart 2018’de istifa etti. ABD Başkanı’nın ithal çelik ve alüminyumlara vergiyi artırmasına karşı çıkan isimlerinden başında gelen Cohn daha sonra görevden ayrılmak durumunda kalmıştı.

HOPE HİCKS

Beyaz Saray’ın iletişim direktörü olarak görev yapan Hope Hicks, Trump ailesinin en yakından tanıdığı isimlerden biriydi. Trump’ın sık sık övdüğü ve hatta bir dönem aralarında aşk dedikodusunun da çıktığı Hicks, sürpriz bir kararla görevden ayrıldı. Hicks’in Trump için Beyaz Saray’da “beyaz yalanlar” söylediğini itiraf etmesinden sonra bu istifa geldi.

TOM PRİCE

Hükümetin uçaklarını kendi şahsi amaçları için kullanan eski sağlık bakanı Tom Price bu skandalın ortaya çıkmasının ardından istifa etmek zorunda kalmıştı.

STEVE BANNON

Beyaz Saray’ın baş stratejisti olarak görev yapan Bannon, 14 Ağustos’ta istifa etti. Ayrıldıktan sonra Trump’ı eleştiren Bannon daha sonra Trump yanlısı açıklamalarda bulunarak kamuoyunu şaşırtmıştı.

ANTHONY SCARAMUCCİ

Beyaz Saray’ın iletişim direktörü olarak 11 gün çalışan Scaramucci’nin ABD’li gazeteci Ryan Lizza’ya dönemin Beyaz Saray kurmayları Reince Priebus ve Steve Bannon’ı eleştirdiği ortaya çıkmıştı. Bu skandalın ardından Scaramucci ayrılmak zorunda kalmıştı.

SEAN SPİCER

Beyaz Saray basın sözcüsü Sean Spicer, 6 ay boyunca bu görevi üstlendikten sonra görevi bırakmak zorunda kaldı. Özellikle günlük basın brifinglerinde tartışma yaratan ifadeler kullanan Spicer, ABD’li komedyenlerin alay konusu olmuştu.

MİCHAEL FLYNN

Trump’ın ilk Ulusal Güvenlik Danışmanı olan Flynn, bu görevde 24 gün kaldı. 13 Şubat’ta istifa eden Flynn, ABD başkanlık seçimi döneminde Rusya Büyükelçisi Sergey Kislyak ile konuştuğunu itiraf etmişti.

JAMES COMEY

Trump, FBI Direktörü’nü 9 Mayıs’ta kovdu. Trump Comey’i kovma nedeni olarak önce 2016’da Hillary Clinton’a yönelik soruşturmayı doğru yönetememesini göstermişti. Fakat Trump daha sonra seçimde kendisinin soruşturulmasının rahatsızlık yarattığını söylemiş ve bu sebeple kovulduğunu doğrulamıştı.

REİNCE PRİEBUS

Priebus, Beyaz Saray’da Özel Kalem Müdürü olarak görev yapmış ve 28 Temmuz’da Twitter üzerinden kovulmuştu. Trump, Twitter üzerinden Priebus’un görevden alındığını ve yerine John Kelly’nin getirildiğini duyurmuştu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.