Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yemenli küçük Ferid’in ‘beni gömmeyin’ çığlığı

Yemenli küçük Ferid'in 'beni gömmeyin' çığlığı

Yemen’de, Ensarullah Hareketi’nin (Husiler) Eylül 2014’te başkent Sana’yı ele geçirmesiyle başlayan ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin de dahil olduğu savaş, yeni kurbanlarını almaya devam ederken minik Yemenli Ferid’in “beni gömmeyin” sözleri savaşın çocuklarının sessiz çığlıklarını dünyaya duyurmayı başardı.

Ülkede, Ali Abdullah Salih rejiminin devrilmesinin ardından yaşanan kriz ortamında Husiler’in başkent Sana’yı ele geçirmesiyle başlayan ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin de dahil olduğu savaşta geçen mart ayından bu yana çok sayıda çocuk hayatını kaybetti. 

Bu çocuklardan biri olan ve son nefesini verirken “beni gömmeyin” diyen Ferid Şevki ez-Zimari (7) Taiz kentindeki El-Hayyatin Caddesi’nde geçen hafta Husilerin attığı havan mermisinin şarapnel parçalarının isabet etmesi sonucu yaralandı. Ferid, 5 gün sonra hastanede hayatını kaybederken ölmeden önce söylediği “beni gömmeyin” sözleri nedeniyle ailesi cesedi bir süre hastane morgunda tuttu.

Hukuk aktivisti Gazi es-Samii, Ferid’in ölmeden önce aynı yerde bir kız çocuğunun ölümüne şahitlik ettiğini ve ölmekten korktuğu için sarf ettiği bu sözlerin ailesi tarafından vasiyet olarak telakki edildiğini belirtti.

“Beni gömmeyin” sosyal medyada

Ferid’in gömülmek istemediğini ifade eden sözleri sosyal medyada, Taiz’de yaşananların dünyaya duyurulmasını sağlayan bir mesaj olarak kullanılmaya başlandı. Gazeteci Gamdan el-Yusufi, sosyal medyada kullanılan “Beni gömmeyin” hashtaginin Taiz’de ölen çocukların sesi olduğunu ifade etti.

Yusufi AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Ferid, tedavi imkanları kısıtlı ve hastaneler yaralılarla dolup taştığı için Taiz’de yaralanan her çocuğun öleceğini biliyordu. O, televizyon kanallarında yayınlanan 30 saniyelik videoyla geçen mart ayından bu yana devam eden savaş boyunca verilemeyen mesajı verdi” dedi.

Gazeteci ve aktivist Hafız el-Bikari sosyal paylaşım ağı Twitter hesabında “Yaşamak isteyen Ferid’in bu çığlığından sonra onu gömmeye kim cesaret edebilir” derken, bir başka aktivist Gade el-Mukturi de “Ferid, çektiğimiz acıların sesi ve hayallerimizin vardığı sonun bir örneğidir” ifadesini kullandı.

Gazeteci yazar Azuz es-Samii ise “Seni gömecek ve muhtemelen unutacağız çünkü üzerine toprak atılması gereken yüzlerce cesedimiz var”  cümlesini paylaştı.

Husilerin Yemen’deki ilerleyişini durdurmak amacıyla Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, 26 Mart’ta “Kararlılık Fırtınası” adı verilen hava harekatı başlatmıştı. Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yönetiminin müdahale çağrısı üzerine başlatılan operasyonun 21 Nisan’da sona erdiği açıklanmış, ardından Yemen halkı için artık “Umuda Dönüş” operasyonunun başladığı duyurulmuştu.

Taiz’deki Sivil Toplum Kuruluşları Koalisyonu’nun hazırladığı rapora göre, çatışmalar sebebiyle geçen mart ayından bu yana 800’den fazla çocuk öldü ve yaralandı, yaklaşık 10 bin çocuk ise ebeveynlerinden birini kaybetti. Çatışmaların devam etmesi ve yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle kentteki 20 hastaneden 16’sının kapandığı ve bu durumun sağlık alanında büyük sorunlara yol açtığı belirtiliyor.

Etiketler