Son Dakika

YPG ve DSG’nin PKK ile bağı yokmuş!

PKK’nın Suriye uzantısı, DSG’nin siyasi kolu DSM Başkanı İlham Ahmed, PKK ile DSG’nin bir bağı olmadığını iddia etti. ABD medyasına konuşan Ahmed, ABD’nin kendilerini yalnız bıraktığını bu sebeple Rusya’ya yöneldiklerini belirtti.
YPG ve DSG’nin PKK ile bağı yokmuş!

PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin çoğunlukta olduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin PKK ile bağı olmadığı iddia edildi. İddia, DSG’nin siyasi uzantısı Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Başkanı İlham Ahmed’den geldi. ABD medyasına açıklama yapan İlham Ahmed, DGS’ye yapılan yardımların kesilmesinden endişe ettiğini söyledi. DSG’ye verilen desteğin devam etmesi gerektiğini vurgulayan Ahmed, DEAŞ’la mücadelenin devam ettiği palavrasına sığınarak, DEAŞ’ın tamamen ortadan kaldıracaklarını öne sürdü.

“ABD TAMAMEN ÇEKİLMESİN”

ABD’nin bölgeden tamamen çekilmesini istemediklerini de söyleyen Ahmed, ABD’nin bir kısım güçlerini bölgede bırakması gerektiği görüşünü savundu. ABD Başkanı Donald Trump’ın çekilme kararının kendileri için sıkıntıya sebep olabileceği endişesini paylaşan DSM Başkanı, “ABD çekilirse DSG’nin kontrolü altında bulunan topraklar dış tehditlere maruz kalır” sözleri ile Türkiye’nin olası operasyonlarından korktuklarına işaret etti. YPG ve DSG’nin PKK ile herhangi bir bağı olmadığını savunan DSM Başkanı, Türkiye’nin bu konudaki suçlamalarının da, “Türkiye’nin Kürt fobisinden” kaynaklandığı görüşünü savundu.

“YÖNÜMÜZÜ RUSYA’YA ÇEVİRDİK”

ABD’nin çekilme kararının ardından işgal ettikleri bölgeleri korumak için Moskova ve Şam’la mecburen görüştüklerini belirten Ahmed, “Sınırlarımızda rejim güçlerine yer vermemiz, altyapısını henüz kuramadığımız demokratik projemizin başarısız olduğu anlamına gelir. Türkiye'nin hava bombardımanları ve tank saldırıları ile Suriye rejiminin sınırlarımıza gelmesine izin vermek arasında mecbur bırakıldık” ifadelerini kullandı.

DEAŞ’LILAR ÜLKELERİNE TESLİM EDİLİYOR

DEAŞ’la yapılan sözde mücadele kapsamında PKK tarafından esir tutulan terör örgütü DEAŞ üyeleri ülkelerine gönderiliyor. DEAŞ’lıları kendi ülkelerine iade etme görevi kapsamında kurulan ABD’ye bağlı özel bir güç, Fransa vatandaşı 150 teröristi kendi ülkelerine gönderiyor. Fransa’da yayın yapan BFMT kanalının aktardığına göre, ABD’nin DSG’nın elinde tutuklu bulunan DEAŞ üyelerini yargılanmaları için kendi ülkelerine geri gönderme görevi kapsamında, içlerinde 18 yaşından küçük 60 çocuğun da bulunduğu 150 IŞİD üyelerini ülkelerine geri göndereceği belirtildi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.