Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

YPG yeni destekçi arıyor: Şimdi de Fransa’ya yalvarıyorlar!

YPG yeni destekçi arıyor: Şimdi de Fransa'ya yalvarıyorlar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonun kısa süre içerisinde başlayacağını söylemişti. ABD’nin Fırat’ın doğusunda Türkiye’ye verdiği sözleri yerine getirmemesi, DAEŞ bahanesiyle terör örgütü YPG/PKK’yı beslemesi ve bölgede yuvalanmasına izin vermesi, bu kararın alınmasında etkili oldu.

Erdoğan, operasyon açıklamasının ardından ABD Başkanı Donald Trump ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Trump, görüşmeden bir kaç gün sonra Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Suriye’de DAEŞ’i yendik. Oradaki varlığımızın tek nedeni buydu.” diyerek ABD askerlerinin Suriye’den çekileceğini duyurmuştu.

ABD Başkanı’nın açıklaması, bölgede kahraman Mehmetçik ile baş başa kalmaktan korkan terör örgütü YPG/PKK’da büyük paniğe neden oldu.

Eli kanlı terör örgütü, ilk olarak Esed rejiminden destek istedi.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN YENİ DESTEKÇİSİ FRANSA MI OLACAK?

Bu görüşmeden sonra da YPG’nin iki üst düzey yetkilisi Fransa’ya gitti. Elysee Sarayı’nda Fransız yetkililerle görüşecek olan teröristler, Fransız askerlerini bölgeye davet ederek, kendilerini korumalarını isteyecek.

Fransa’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi François Delattre de, ABD’nin Suriye’den çekilme kararına ilişkin, “Fransa, önümüzdeki haftalarda Suriye Demokratik Güçleri de dahil ABD’nin tüm ortaklarının güvenliğinin sağlanmasıyla yakından ilgilenecek.” demişti.

Etiketler