Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

YPG’nin Türkiye korkusu: Bize hemen operasyon yaparlar!

YPG’nin Türkiye korkusu: Bize hemen operasyon yaparlar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonun kısa süre içerisinde başlayacağını söylemişti. ABD’nin Fırat’ın doğusunda Türkiye’ye verdiği sözleri yerine getirmemesi, DAEŞ bahanesiyle terör örgütü YPG/PKK’yı beslemesi ve bölgede yuvalanmasına izin vermesi, bu kararın alınmasında etkili oldu.

SORUN ÇÖZÜLDÜ

Erdoğan, operasyon açıklamasının ardından ABD Başkanı Donald Trump ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Trump, görüşmeden bir kaç gün sonra Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Suriye’de DAEŞ’i yendik. Oradaki varlığımızın tek nedeni buydu.” diyerek ABD askerlerinin Suriye’den çekileceğini duyurmuştu.

ABD Başkanı’nın açıklaması, bölgede kahraman Mehmetçik ile baş başa kalmaktan korkan terör örgütü YPG/PKK’da büyük paniğe neden oldu.

“BÖLGEMİZDE BÜYÜK KORKU VAR”

Örgüt elebaşlarından Fethi Mıhemed, yaptığı açıklamada, ABD’nin, Suriye’den çıkma kararının bölgede büyük bir korkuya neden olduğunu söyledi.

ABD’nin Suriye’den çekileceğini kendilerine daha önce söylediğini ifade eden YPG’li terörist, “Son birkaç gün içinde ABD yetkilileri Suriye’den çekilecekleri yönünde bize bir aktarım yapmadılar. Bizi bilgilendirmediler. Biz çekilmemelerini istiyoruz. Çekilmesinler diye bugün on binlerce kişiyle Kobani güneyinde ğerepışk köyünde olan ABD üssüne yürüyüş yapacağız.” diye konuştu.

“ABD ÇEKİLİRSE, TÜRKİYE HEMEN BİZE OPERASYON YAPAR”

Türkiye’nin operasyonundan bir hayli korkan YPG’li terörist, “Eğer ABD askerini çekerse, Türkiye bize hemen operasyon yapar. Bundan kaynaklı bir kaygı var. ABD’nin çekilme kararı bizi şok etti. Durum şimdi çok karışık. Eğer ABD askerlerini çekerse biz başka ülkelerle iş birliği yapmak için çalışmalar yapacağız.” dedi.